Nr. | Föremål | Klubbat pris |
96 | Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike. | 80 000 SEK |
97 | Hans Hedberg, skulptur, plommon, Biot, Frankrike tidigt 1990-tal. | 210 000 SEK |
98 | Birger Kaipiainen, skulptur, stengods, Arabia, Finland, 1950-tal. | 17 000 SEK |
99 | Birger Kaipiainen, fågel, Rörstrand 1950-tal. | 26 000 SEK |
100 | Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand, 1950-tal, keramik. | 26 000 SEK |
101 | Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal. | 32 000 SEK |
101A | Michael Schilkin, väggrelief, Arabia, Finland 1940-tal. | 60 000 SEK |
102 | Michael Schilkin, skulptur, fisk, Arabia, Finland 1958. | 11 000 SEK |
103 | bordslampa, Royal Copenhagen, Danmark 1920. | Återrop |
104 | Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark, sannolikt 1957, modell 20897. | 75 000 SEK |
105 | Axel Salto, skål, "Räfflad Stil", Royal Copenhagen, 1966, modell 20675. | 24 000 SEK |
106 | Sandro Vacchetti, tillskriven, skulptur, Essevi, Turin, Italien. 1900-talets mitt. | 17 000 SEK |
107 | Pablo Picasso, fat, "Nature Morte", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1953, A.R. 219. | 90 000 SEK |
108 | Pablo Picasso, skål, "Oursin", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, ed. 103/150, A.R. 268. | 32 000 SEK |
109 | Pablo Picasso, skål, "Cendrier rond tourné", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 175. | 24 000 SEK |
110 | Anna Casparsson, broderi, ca 158 x 151 cm. | 24 000 SEK |
111 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 275 x 127 cm, signerad AB MMF. | 22 000 SEK |
112 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 203 x 124 cm, signerad AB MMF. | 30 000 SEK |
113 | Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, vävd tapet, "Röd Crocus", gobelängvariant, ca 222,5 x 110 cm, signerad AB MMF AML. | 65 000 SEK |
114 | Ann-Mari Forsberg, vävnad, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 94,5 x 58 cm, signerad AMF. | 20 000 SEK |
115 | Ann-Mari Forsberg, vävnad "Bandet", gobelängvariant, ca 65 x 32,5 cm, signerad AMF. | 5 000 SEK |
116 | Barbro Sprinchorn, vävd tapet, ”Abborrar”, gobelängteknik, ca 243 x 81 cm, signerad AB MMF BS. | 18 000 SEK |
117 | Marianne Richter, vävd tapet, "Tuppamattan, blå", gobelängteknik, ca 419,5 x 102 cm, signerad AB MMF MR. | 60 000 SEK |
118 | Lars Gynning, vävd tapet, gobelängteknik, ca 690 x 103 cm, signerad GYNNING Portalegre, Portugal. | 26 000 SEK |
119 | Barbro Sprinchorn, vävnad "Mörk frukt", gobelängteknik, ca 46,5 x 38 cm, signerad S. | 6 500 SEK |
120 | vävnad, "Armaniflaskor",gobelängteknik ca 43,5 x 50 cm, signerad AB MMF AKS. | Återrop |
121 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Hästhagen", flossa, ca 318 x 218 cm, signerad MMF. | 120 000 SEK |
122 | Brita Grahn, matta, rölakan, ca 234 x 177 cm, signerad BG. | 13 000 SEK |
123 | Ingrid Hellman-Knafve, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 265 x 167 cm, signerad IHK. | Återrop |
124 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ursula", reliefflossa, ca 250,5 x 132,5-134 cm, signerad MMF. | 50 000 SEK |
125 | Astrid Sampe, tillskriven, matta, rölakan, ca 249,5 x 164 cm, signerad AS. | 12 000 SEK |
126 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ill Greco", flossa, ca 266 x 165 cm, signerad AB MMF. | 80 000 SEK |
127 | Carl Dangel, matta, rölakan, ca 507 x 138 cm, signerad CD. | 48 000 SEK |
128 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Almarna", flossa, 296 x 205 cm. Signerad MMF. | 90 000 SEK |
129 | Judith Johansson, matta "Rosenhäck", rölakan, ca 243 x 169 cm, signerad JJ. | 20 000 SEK |
130 | Marianne von Münchow, matta, "Lek med trekanter", gobelängteknik, ca 248 x 160,5, signerad SH MVH. | 24 000 SEK |
131 | Barbro Nilsson, matta, gobelängteknik, "Tånga brun och grön", ca 273 x 211 cm, signerad AB MMF BN. | 95 000 SEK |
132 | matta, "Vit botten", rölakan, ca 241 x 120 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
133 | matta, reliefrya, 187 x 129 cm, signerad AW. | Återrop |
134 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röda Åttan", rölakan, ca 301 x 203,5 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
135 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vadstena", flossa, ca 257,5 x 209 cm, signerad MMF. | 46 000 SEK |
136 | Ingrid Dessau, matta, "Blått blad", rya, ca 160,5 x 145 cm. | 8 000 SEK |
137 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Höstmattan", rölakan, ca 295 x 207 cm, signerad MMF. | 55 000 SEK |
138 | matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 150 x 91 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
139 | Matta, rölakan, ca 340 x 223 cm, Sverige, 1950-tal. | 34 000 SEK |
140 | Pierre Olofsson, matta, "Havsbotten", reliefklippt rya, ca 201 x 159 cm (samt förlängningen 19 x 128 cm). | 9 000 SEK |
141 | Barbro Nilsson, matta, "Smultron", gobelängteknik, ca 184,5, x 132,5 cm, signerad AB MMF BN. | 26 000 SEK |
142 | Ingrid Hellman-Knafve, matta, relifflossa, ca 290 x 194 cm, signerad IHK. | 26 000 SEK |
143 | matta "Ståndaren", flossa, ca 298 x 212 cm, signerad MMF. | Återrop |
144 | Barbro Nilsson, matta, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 226 x 166 cm, signerad AB MMF BN. | 48 000 SEK |
145 | Barbro Nilsson, matta, "Schackrutig, brun". Reliefrya. Ca 206 x 123 cm. Signerad AB MMF BN. | 14 000 SEK |
146 | Matta, savonnerie, ca 211 x 136 cm, Frankrike, 1920-1930-tal. | Återrop |
147 | Barbro Nilsson, matta, "Falurutan gul S" rölakan, ca 248 x 170 cm, signerad AB MMF BN. | 48 000 SEK |
148 | Anna-Greta Sjöqvist, matta, gobelängteknik, ca 250 x 157 cm, signerad AG S. | 8 000 SEK |
149 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, ”röd grön äng”, rölakan, ca 262 x 198 cm, signerad AB MMF. | 48 000 SEK |
150 | Judith Johansson, matta "Lönn", rölakan, ca 240 x 173,5 signerad JJ M. | 14 000 SEK |
151 | Berit Woelfer, matta "Vigo", rölakan, ca 243 x 167 cm, Kasthall. | 16 000 SEK |
152 | Berit Woelfer, matta, rölakan, Kasthall, ca 310 x 230 cm. | 14 000 SEK |
153 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Örtagården", flossa, ca 324 x 224 cm, signerad AB MMF. | 250 000 SEK |
154 | Judith Johansson, matta,"Spise Hall", rölakan, 373 x 275 cm, signerad JJ. | 38 000 SEK |
155 | Judith Johansson, matta "Spise hall", rölakan, ca 272 x 209 cm, signerad JJ.B. | 24 000 SEK |
156 | Marianne Richter, matta "Strålar, gul", gobelängteknik, ca 303 x 207 cm, signerad AB MMF MR. | 65 000 SEK |
157 | matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 303,5 x 216,5 cm, signerad JJ J. | Återrop |
158 | Marianne Richter, matta, "Josefina gul", gobelängteknik, ca 227 x 174 m, signerad AB MMF MR. | 44 000 SEK |
159 | Agda Österberg, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 426 x 223 cm, signerad AÖ. | 180 000 SEK |
160 | Agda Österberg, matta, rölakan, ca 303 x 194 cm, baksidan med broderad signatur. | 44 000 SEK |
161 | Agda Österberg, matta, rölakan, ca 201 x 116 cm, signerad AÖ. | 38 000 SEK |
162 | Matta, rölakan, ca 200 x 160 cm. | 14 000 SEK |
163 | Matta, rölakan, ca 259 x 162 cm. | 18 000 SEK |
164 | Edna Martin, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 252 x 197 cm, signerad EM SH. | 40 000 SEK |
165 | Svea Norén, matta, gobelängteknik, 307,5 x 198 cm, signerad SN. | 15 000 SEK |
166 | Matta, rölakan och gobelängteknik, signerad SH (Svensk hemslöjd 229 x 154 cm. | Återrop |
167 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Skvattram", reliefflossa, ca 275 x 175 cm, signerad AB MMF. | 110 000 SEK |
168 | Matta, rölakan, ca 316 x 187 cm. | 18 000 SEK |
169 | Marianne Richter, matta, "Gångarna", reliefflossa, 181 x 100 cm, signerad AB MMF MR. | 15 000 SEK |
170 | Barbro Nilsson, matta, "Guldklimpen", reliefflossa, ca 140 x 86 cm, signerad AB MMF BN. | 16 000 SEK |
171 | Märtha Gahn, matta, flossa, ca 272 x 182 cm, signerad MG. | 26 000 SEK |
172 | Sigvard Bernadotte, matta, rya, ca 184 x 133 cm, signerad SB. | 26 000 SEK |
173 | Judith Johansson, matta, "Rosengård", rölakan, ca 264 x 199 cm, signerad JJ EE. | 18 000 SEK |
174 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Fåren", rya, ca 208 x 114 cm, signerad MMF. | 32 000 SEK |
175 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "'Blå natt och dag", rölakan, ca 293 x 205 cm, signerad MMF. | 65 000 SEK |
176 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Kamelryan", rya, ca 224 x 108 cm, signerad MMF. | 7 000 SEK |
177 | Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 215 x 138 cm, signerad AB MMF BN. | 120 000 SEK |
178 | Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 215 x 143 cm, signerad AB MMF BN. | 75 000 SEK |
179 | Barbro Nilsson, matta, "Blåarp", gobelängteknik, ca 200 x 157 cm, signerad AB MMF BN. | 34 000 SEK |
180 | Elsa Gullberg , sannolikt, matta, gobelängteknik, ca 236 x 167 cm, ej signerad. | Återrop |
181 | Marianne Richter, matta, "Rubirosa grön", gobelängteknik, ca 294 x 180 cm, signerad AB MMF MR. | 185 000 SEK |
182 | Ingrid Dessau, matta, "Kreta" rölakan och gobelängteknik, ca 248 x 180 cm, signerad KLH ID. | Återrop |
183 | Barbro Nilsson, matta, "Nejlikan gul", gobelängteknik, ca 334,5 x 279 cm, signerad AB MMF BN. | 310 000 SEK |
184 | Barbro Nilsson, matta, "Spättan, gul", gobelängteknik, ca 269 x 146 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
185 | Judith Johansson, gallerimatta, rölakan, ca 433 x 74 cm, signerad JJ. | 22 000 SEK |
186 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutig blå halvflossa", reliefflossa, ca 330 x 225 cm, signerad MMF. | 100 000 SEK |
187 | matta, "Guldklimpen", reliefflossa, ca 183,5 x 85,5 cm signerad, AB MMF BN. | Återrop |
188 | Ingrid Dessau, matta, ”Blå Rutor”, rölakan, ca 269 x 175 cm, signerad KLH ID. | 40 000 SEK |
189 | Marianne Richter, matta, "Påfågeln", rya, ca 171 x 97 cm, signerad AB MMF MR. | 17 000 SEK |
190 | Märta Måås-Fjetterström, matta, ”Blå heden”, rölakan, ca 288,5 x 186 cm, signerad AB MMF. | 26 000 SEK |
191 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå heden", rölakan, ca 130 x 60 cm, signerad MMF. | Återrop |
192 | Marianne Richter, matta, "Fasad, grön II", rölakan, ca 305 x 196 cm, signerad AB MMF MR. | 65 000 SEK |
193 | Josef Frank, matta, "Matta nr 1", handtuftad, ca 344 x 252 cm. | 90 000 SEK |
194 | Josef Frank, "Odjursmattan" även "Matta nr 7". Handtuftad. 179 x 118 cm. Design av Josef Frank för Svenskt Tenn. | 24 000 SEK |