208
1474614

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
7 020 - 9 360 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

vägglampa, "Typ 16". Proveniens: Rådhuset i Göteborg 1936. Sannolikt utförd av Arvid Böhlmarks Lampfabrik.

Ställbar skärm i grönlackerad plåt, invändigt lackerad i vitt, höj och sänkbara väggfästen i förkromade stålrör, djup från vägg ca 50 cm, höjd ca 110-140 cm.

Skärmen med buckla, slitage.

Proveniens

Rolf Walter Collection.
Göteborgs Rådhus, tillbyggt av Gunnar Apslund 1936.

Ritning, Gunnar Asplunds arkiv, ArkDes, Stockholm.

Formgivare

Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.