477
1474194

Robert Indiana

(USA, 1928-2018)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Robert Indiana
(USA, 1928-2018)

"Heliotherapy Love"

Färgserigrafi, 1995, signerad, daterad och numrerad 284/300 med blyerts. Tryckt av Brand X Editions, New York, utgiven av Donald J. Christal, Los Angeles. Bladstorlek 101,5 x 102 cm.

“It’s always been a matter of impact, the relationship of color to color and word to shape and word to complete the piece – both the literal and visual aspects. I’m most concerned with the force of its impact.”
ROBERT INDIANA

Verket "LOVE" har blivit synonymt med Robert Indianas konstnärskap och tagit en självklar plats i konsthistorien med sitt tidlösa kärleksbudskap. Den ikoniska kompositionen med bokstäverna L.O.V.E. föddes från en beställning av vykort till Museum of Modern Art, New York, 1965, Med LOVE lyckades Indiana fånga tidens vitala kulturströmningar, som 1967 nådde ett klimax med 'Summer of Love'.
De fyra bokstäverna formar både en geometriskt avancerad komposition som en språklig själklarhet och är idag en av de mest välkända tolkningarna av den allmänskliga och svårttolkade känslan kärlek. Indiana har utfört den både som målningar, skulpturer, och som här i auktionen, en serigrafi i starka färger, Uttrycket och budskapet är minst lika slående och berörande drygt 50 år efter dess tillblivelse.