187
1464625

Louis Stettner

(USA, 1922-2016)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
880 - 1 060 EUR
930 - 1 120 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Louis Stettner
(USA, 1922-2016)

"Pumpkins", 1951

Betitlad och signerad Louis Stettner på monteringen. Vintage. Silvergelatinfotografi monterad på kartong, bildyta 38 x 34,5 cm. Kartong 43 x 39 cm.

Proveniens

Direkt från fotografen till nuvarande ägares släktingar.

Motivet finns i samlingarna hos the Akron Museum of Art in Akron, Ohio. Det finns även i olika varianter hos Louis Stettner Archives.