Nr. | Föremål | Ändringar |
216 | Konstantin Linke, Bolin, bonbonnière, silver, Moskva 1894. | Förtydligande: tillverkare är firma Bolin och verkmästare Konstantin Linke. |
220 | Miniatyrporträtt omgärdad av rosenslipade diamanter. Möjligen utförd av Niklas Lafrensen d.ä., 1700-tal. | Snarare utförd av Johan Joakim Streng (1707-1763). |
237 | Åkdyna, rölakan, ca 108,5 × 50 cm, Oxie härad, signerad LNS SPD NLS, från omkring 1800-1825. | Något slitage, lagningar. Skadade kanter. |
340 | Trembleuse med kopp och lock, mjukt porslin. Frankrike, "Sèvres", 1800-tal. | 1800-tal. "Sevres" |
341 | Trembleuse, porslin. "Sèvres", 1800-tal. | 1800-tal. |
505 | Carl Johansson, Vårlandskap med metande pojke. | Omfattas ej av följerätt (d) |
573 | Pelle Swedlund, "Solnedgång öfver hafvet". | Korrekt titel "Solnedgång över hafvet" |
883 | Vas, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | Rätt datering på hemsidan under hela publiceringstiden. Fel datering i tryckt katalog. |
1011 | Matta, semiantik Baotou, Kina, figural, ca 260,5 x 184,5 cm. | Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar. Lång- och kortsidorna med smärre skador. |
1116 | Skål, porslin. Kina, 1900. | 1900-tal. |