Fanerade med mahogny. Beslag av förgylld mässing i form av Medusa Rondanini utförda i Fredric Ludvig Rungs art, benanfanger med fleuroner. Stoppad rygg och sits. Sitthöjd 48, höjd 93 cm.
Enligt uppgift från familjen av Ugglas.
Möjligen två av de sex ”ländstolar af mahogny med tagel stoppning”
upptagna i greve Samuel af Ugglas (1750-1812) bouppteckning 1812,
som befintliga i ”Skrif Kammaren” i huset vid Drottninggatan i Stockholm.