Kan inte nå servern

Modern Art + Design 644

 
850 föremål
12. Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.
12. Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
44. Thorvald Bindesbøll, bägare, A. Michelsen, Köpenhamn 1904.
44. Thorvald Bindesbøll, bägare, A. Michelsen, Köpenhamn 1904.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
160. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
160. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. Paolo Venini, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
39. Paolo Venini, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. Ragnhild Keyser, Vinter i Nordmarka.
621. Ragnhild Keyser, Vinter i Nordmarka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
595. Isaac Grünewald, Karl Johans torg, Stockholm.
595. Isaac Grünewald, Karl Johans torg, Stockholm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
497. Poul Kjaerholm, soffbord, "PK61", edition E Kold Christensen.
497. Poul Kjaerholm, soffbord, "PK61", edition E Kold Christensen.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
115. skulptur, fågel, Sverige 1900-talets mitt.
115. skulptur, fågel, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
130. Birger Kaipiainen, skulptur/ ljusstake, Rörstrand 1950-tal.
130. Birger Kaipiainen, skulptur/ ljusstake, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
73. Wiwen Nilsson, brosch, flygande gås, Lund 1961, sterling, nr 8.
73. Wiwen Nilsson, brosch, flygande gås, Lund 1961, sterling, nr 8.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
111. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.
111. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
690. Bengt Orup, Komposition.
690. Bengt Orup, Komposition.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
103. vas, Gustavsbergs studio 1970.
103. vas, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
531. Nikifor Krynicki, Bygata med kyrka.
531. Nikifor Krynicki, Bygata med kyrka.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
108. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.
108. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
796. Inga Bagge, Liggande kvinna.
796. Inga Bagge, Liggande kvinna.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
68. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
68. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
5. Simon Gate, karaff med propp, Orrefors 1926, modell 234.
5. Simon Gate, karaff med propp, Orrefors 1926, modell 234.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
85. Jan Lundgren, kaffekanna, Stockholm 1976, sterling.
85. Jan Lundgren, kaffekanna, Stockholm 1976, sterling.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
410. vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.
410. vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
101. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.
101. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
510. John-E Franzén, Två landskap från Östra Tommarp.
510. John-E Franzén, Två landskap från Östra Tommarp.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
529. Nikifor Krynicki, Stadsbild med kyrka.
529. Nikifor Krynicki, Stadsbild med kyrka.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
530. Nikifor Krynicki, Landskap med hus.
530. Nikifor Krynicki, Landskap med hus.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
18. Alvar Aalto, fat, modell 9769, Iittala, Finland 1956.
18. Alvar Aalto, fat, modell 9769, Iittala, Finland 1956.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
792. Isaac Grünewald, Dräktskiss - dansös i fågeldräkt.
792. Isaac Grünewald, Dräktskiss - dansös i fågeldräkt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
602. Gideon Börje, Terrassen.
602. Gideon Börje, Terrassen.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
417. Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
417. Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
398. Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932.
398. Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
174. Shoji Hamada, vas, Japan, stengods, 1960-tal.
174. Shoji Hamada, vas, Japan, stengods, 1960-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
150. Ann Wärff, (Ann Wolff), skål "Kröningsfesten", Kosta 1977, unik.
150. Ann Wärff, (Ann Wolff), skål "Kröningsfesten", Kosta 1977, unik.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
112. Tyra Lundgren, skulptur av hackspett, Gustavsberg, 1940-tal.
112. Tyra Lundgren, skulptur av hackspett, Gustavsberg, 1940-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
114. Tyra Lundgren, skulptur, duva, Sverige 1900-talets mitt.
114. Tyra Lundgren, skulptur, duva, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
532. Bror Marklund, "Gestalt i storm".
532. Bror Marklund, "Gestalt i storm".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
513. Bo Larsson, "Sjöboden".
513. Bo Larsson, "Sjöboden".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
215. vävd tapet, slätväv, ca 161 x 53,5 cm, signerad LH.
215. vävd tapet, slätväv, ca 161 x 53,5 cm, signerad LH.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
794. Isaac Grünewald, Dräktskiss - figur ur Mikadon.
794. Isaac Grünewald, Dräktskiss - figur ur Mikadon.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
422. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
422. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
268. Matta, slätväv, 274 x 190 cm, Skandinavien.
268. Matta, slätväv, 274 x 190 cm, Skandinavien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
586. Utan titel (Gående pojke).
586. Utan titel (Gående pojke).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
431. Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.
431. Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
10. Eva Englund, vas, glas, Orrefors 1987.
10. Eva Englund, vas, glas, Orrefors 1987.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
274. matta, "Regn", rölakan, ca 241 x 170 cm, signerad JJ.
274. matta, "Regn", rölakan, ca 241 x 170 cm, signerad JJ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
525. Maj Arnell, "Gamla gårdar".
525. Maj Arnell, "Gamla gårdar".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
94. vas, Gustavsbergs studio 1969.
94. vas, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
766. Sigrid Hjertén, Kvinna sittande på en blomma.
766. Sigrid Hjertén, Kvinna sittande på en blomma.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK