draperi, slätväv, ca 235 x 140 cm, Sverige 1930-1940-tal.
Ljus botten med tre blå breda linjer med underornament. Fodrad.
Ställvis något slitage, lagningar.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm: Lilli och Prinsen,
100 år av hemslöjd och textil konst, 2012-06-06 till 2012-09-16.
Meister, Anna (red.), Lilli & Prinsen: 100 år av hemslöjd och textil konst, Carlsson, Stockholm, 2012, Kat. nr. 7.