Kan inte nå servern

Modern Art + Design 644

 
850 föremål
68. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
68. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
5. Simon Gate, karaff med propp, Orrefors 1926, modell 234.
5. Simon Gate, karaff med propp, Orrefors 1926, modell 234.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
85. Jan Lundgren, kaffekanna, Stockholm 1976, sterling.
85. Jan Lundgren, kaffekanna, Stockholm 1976, sterling.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
410. vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.
410. vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
101. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.
101. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
108. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.
108. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
796. Inga Bagge, Liggande kvinna.
796. Inga Bagge, Liggande kvinna.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
531. Nikifor Krynicki, Bygata med kyrka.
531. Nikifor Krynicki, Bygata med kyrka.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
103. vas, Gustavsbergs studio 1970.
103. vas, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
690. Bengt Orup, Komposition.
690. Bengt Orup, Komposition.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
73. Wiwen Nilsson, brosch, flygande gås, Lund 1961, sterling, nr 8.
73. Wiwen Nilsson, brosch, flygande gås, Lund 1961, sterling, nr 8.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
111. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.
111. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
130. Birger Kaipiainen, skulptur/ ljusstake, Rörstrand 1950-tal.
130. Birger Kaipiainen, skulptur/ ljusstake, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
160. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
160. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. Paolo Venini, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
39. Paolo Venini, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. Ragnhild Keyser, Vinter i Nordmarka.
621. Ragnhild Keyser, Vinter i Nordmarka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
595. Isaac Grünewald, Karl Johans torg, Stockholm.
595. Isaac Grünewald, Karl Johans torg, Stockholm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
497. Poul Kjaerholm, soffbord, "PK61", edition E Kold Christensen.
497. Poul Kjaerholm, soffbord, "PK61", edition E Kold Christensen.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
115. skulptur, fågel, Sverige 1900-talets mitt.
115. skulptur, fågel, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
12. Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.
12. Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
44. Thorvald Bindesbøll, bägare, A. Michelsen, Köpenhamn 1904.
44. Thorvald Bindesbøll, bägare, A. Michelsen, Köpenhamn 1904.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
129. Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1944.
129. Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1944.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
190. Nils Nisbel, skålfat, Sigtuna, 1978, sterling silver.
190. Nils Nisbel, skålfat, Sigtuna, 1978, sterling silver.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
363. Josef Frank, akvarell, caféscen i fransk by, osignerad.
363. Josef Frank, akvarell, caféscen i fransk by, osignerad.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
373. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
152. fat, egen studio Stockholm 1985.
152. fat, egen studio Stockholm 1985.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
142. Arne Bang, vas, Danmark, nr 37.
142. Arne Bang, vas, Danmark, nr 37.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
383. Otto Wretling, tillskrivet, bord, tidigt 1900-tal, jugend.
383. Otto Wretling, tillskrivet, bord, tidigt 1900-tal, jugend.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
163. Ulrica Hydman-Vallien, vas, Kosta Boda, unik.
163. Ulrica Hydman-Vallien, vas, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
164. Ulrica Hydman-Vallien, unik vas, "juvelglas", Kosta Boda.
164. Ulrica Hydman-Vallien, unik vas, "juvelglas", Kosta Boda.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
188. Theresia Hvorslev, vas, Lidköping 1974, sterling silver.
188. Theresia Hvorslev, vas, Lidköping 1974, sterling silver.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
7. Edward Hald, vas, Orrefors 1953.
7. Edward Hald, vas, Orrefors 1953.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
377. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
377. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
369. Josef Frank, akvarell, engelsk stadsvy, osignerad.
369. Josef Frank, akvarell, engelsk stadsvy, osignerad.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
153. Bertil Vallien, unik vas, Kosta Boda.
153. Bertil Vallien, unik vas, Kosta Boda.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.
116. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
113. Tyra Lundgren, skulptur, fågelunge, sannolikt 1960-70-tal.
113. Tyra Lundgren, skulptur, fågelunge, sannolikt 1960-70-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
8. Vicke Lindstrand, vas, Kosta Boda 1950-tal, unik.
8. Vicke Lindstrand, vas, Kosta Boda 1950-tal, unik.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
376. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
376. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
13. Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.
13. Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
29. Daum, vas, Nancy, Art Nouveau, Frankrike.
29. Daum, vas, Nancy, Art Nouveau, Frankrike.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
92. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsberg studio 1964.
92. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsberg studio 1964.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
201. Draperi, slätväv, ca 275 x 154 cm, sannolikt Norge, 1920-1930-tal.
201. Draperi, slätväv, ca 275 x 154 cm, sannolikt Norge, 1920-1930-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
371. Josef Frank, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 967.
371. Josef Frank, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 967.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
126. Eva Hild, skål, egen studio, Sparsör, stengods.
126. Eva Hild, skål, egen studio, Sparsör, stengods.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
31. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
31. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
23. Oiva Toikka, fat, Nuutajärvi, Notsjö, Finland, sannolikt unikt.
23. Oiva Toikka, fat, Nuutajärvi, Notsjö, Finland, sannolikt unikt.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK