bordslampor, ett par, modell "B 32", Malmö, 1950-tal.
Stomme i lackerad metall, svart utvändigt och vit invändigt, märkta Bergbom B32, höjd 30 cm, diameter 17 cm.
Ytligt slitage.
Modellen kan vara en licensprodukt baserad på James Harvey Crates "T-C-3" för Heifetz.