Nr. | Föremål | Klubbat pris |
898 | Skålar, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912). | 3 000 SEK |
899 | Skrivschatull, s.k. Suzuribako i lack. Japan, Edo perioden, sent 1600-tal/tidigt 1700-tal. | 50 000 SEK |
900 | Miniatyrkista s.k. Karabitsu, lack. Japan, Meiji perioden, sent 1800-tal. | Återrop |
901 | Inro, tre delar, lack. Edo perioden, Japan, signerad Yanagawa Naotsune, Kajikawa saku och med sigill Ei. | Återrop |
902 | Kabinettskåp, svart lack. Japan, Edo perioden, 1600-tal. | 32 000 SEK |
903 | Japansk sexdelad vikskärm, Edo perioden (1603-1868). | 26 000 SEK |
904 | Skålfat, porslin. Japan, Kakiemon, Edo perioden (1603-1868). | 9 500 SEK |
905 | Fat, fem stycken, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868). | 4 000 SEK |
906 | Skål, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868). | 2 000 SEK |
907 | Fat, keramik. Japan, Meiji (1868-1912). | 4 500 SEK |
908 | Fat, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868). | 5 000 SEK |
909 | Assietter, fem stycken, porslin. Japan, Edo (1603-1868). | 3 500 SEK |
910 | Skål, stengods. Takatori-typ, Japan, 1900-tal. Med sigillmärke. | 7 000 SEK |
911 | Fyrfat, brons. Japan, Edo (1603-1868). | 9 500 SEK |
912 | Toiletteupsättning, 10 delar, silver. Japan, Miyamoto Shoka, Tokyo, tidigt 1900-tal. | Återrop |
913 | Böcker, fyra band. Voyage de C.P. Thunberg au Japon, Paris, 1796. | 15 000 SEK |
914 | Okänd konstnär, diptyk, del av Makimono. Japan, Edo (1603-1868). | 6 500 SEK |
915 | Rullmålning, färg och tusch på siden lagd på papper, okänd konstnär, sen Ming/tidigt Qingdynasti. | 24 000 SEK |
916 | Matta, antik Beijing, ca 540 x 311 cm. | 55 000 SEK |
917 | Pall/bord, trä. Kina, Qingdynastin. | 2 000 SEK |
918 | Altarbord, hardwood. Kina, sen Qingdynasti. | 8 000 SEK |
919 | Stolar, ett par, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal. Sigillmärke bak i ryggen. | Återrop |
920 | Penselbad, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
921 | Lock, lergods. Handynastin (206 f.Kr -220 e.Kr). | Återrop |
922 | Urna, Hu, brons. Mingdynastin eller äldre. | Återrop |
923 | Fat, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 2 200 SEK |
924 | Skålar, 12 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 12 000 SEK |
925 | Tallrikar, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 5 000 SEK |
926 | Assietter, 10 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 12 000 SEK |
927 | Tallrikar, 12 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 17 000 SEK |
928 | Altarljusstake, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
929 | Lykta, porslin och metall samt med äldre ljus i mitten. Qingdynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
930 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 19 000 SEK |
931 | Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
932 | Rökelsekar, keramik. Korea, Koryo. | Återrop |
933 | Målningar, fyra stycken av okänd konstär, akvarell och tusch på papper. Japan, Kyoto, 17/1800-tal, | 28 000 SEK |
934 | Katsushika Hokusai, Katsushika Hokusai (1760-1849), färträsnitt. Japan, 1800-tal. | 145 000 SEK |
935 | Utagawa Ichiyusai Kuniyoshi (1798-1861), färgträsnitt. Japan, circa 1830. | Återrop |
936 | Katsushika Hokusai, Katsushika Hokusai (1760-1849), färgträsnitt, Japan, cirka 1832. | 14 000 SEK |
937 | Utagawa Ichiyusai Kuniyoshi (1798-1861), färgträsnitt. Japan, sannolikt 1800-tal. | 14 000 SEK |
938 | Ando Hiroshige (1797-1859), färgträsnitt. Japan, circa 1841-44. | 3 000 SEK |
939 | Kawase Bunjiro Hasui, Kawase Bunjiro Hasui, färgträsnitt, Snow at Shiba Park, Tokyo (Shiba kôen no yuki). | 13 000 SEK |
940 | Ando Utagawa Hiroshige (1797-1858) efter, färgträsnitt. Japan, 1900-talets mitt. Album med 37 blad. | Återrop |
941 | Träsnittsblock, för Utagawa Kuniyoshi, Japan. | 7 000 SEK |
942 | Målningar på rispapper, fyra stycken, Japan, 1800-tal. | Återrop |
943 | Rullmålning, färg och tusch silke lagt på papper, signerat Tsunenobu. | Återrop |
944 | Vas, brons. Japan, Meiji perioden (1868-1912). Sigillmärke i botten. | Återrop |
945 | Vas/skulptur, brons. Japan, signerad Miyao Zo, Meiji period (1868-1912). | 30 000 SEK |
946 | Urna, porslin. Japan, 1600-tal. | 3 000 SEK |
947 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
948 | Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 15 000 SEK |
949 | Flaska, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli 1572-1620). | 8 500 SEK |
950 | Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal. | Återrop |
951 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 15 000 SEK |
952 | Praktfat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
953 | Praktfat, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal. | Återrop |
954 | Fat, kraakporslin. Ming dynastin, sen Wanli/1630-tal. | 5 000 SEK |
955 | Fat, två udda, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
956 | Fat, två stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi (1621-27). | Återrop |
957 | Fat, porslin. Mingdynastin, Tianqi (1621-1627). | 2 000 SEK |
958 | Skålfat, fyra stycken olika, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 6 500 SEK |
959 | Skålar, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 5 000 SEK |
960 | Koppar/skålar, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 4 000 SEK |
961 | Kendi, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 7 500 SEK |
962 | Skålar/koppar, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 5 000 SEK |
963 | Skålfat, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 7 000 SEK |
964 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 3 500 SEK |
965 | Fat, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620. | Återrop |
966 | Fat, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 4 500 SEK |
967 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620). | 4 000 SEK |
968 | Tallrikar, sex stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 11 000 SEK |
969 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 3 000 SEK |
970 | Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
971 | Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal. | Återrop |
972 | Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
973 | Fat, porslin. Japan, 1700-tal. | Återrop |
974 | Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke i rött. | 50 000 SEK |
975 | Vas, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
976 | Askar med lock, två stycken, qingbai. Songdynastin (960-1279). | Återrop |
977 | Fat, två stycken, qingbai. Song dynastin (960-1279). | 5 500 SEK |
978 | Skålfat, två stycken, qingbai. Songdynastin (960-1279). | 4 000 SEK |
979 | Kopp och skålfat, qingbai. Songdynastin (960-1279). | 3 500 SEK |
980 | Skål, keramik. Troligen Yuandynastin. | 44 000 SEK |
981 | Skål, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
982 | Fat, två stycken, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 7 000 SEK |
983 | Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
984 | Krukor med hänkel, tre stycken, keramik. Sydostasien, 14/1500-tal. | 3 000 SEK |
985 | Krukor, tre stycken olika, porslin. Transition, 1600-tal. | 13 000 SEK |
986 | Flaska, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 6 500 SEK |
987 | Skålfat, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 3 500 SEK |
988 | Koppar, tre stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 4 000 SEK |
989 | Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 40 000 SEK |
990 | Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 18 000 SEK |
991 | Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 11 000 SEK |
992 | Fat, porslin. Vietnam, 1600/1700-tal. | 26 000 SEK |
993 | Buddha Aksobhya, förgylld kopparlegering. Tibet eller Nepal, 13/1400-tal. | 80 000 SEK |
994 | Buddha, förgylld kopparlegering. Tibeto-Nepalesisk, stilistiskt 13/1400-tal och troligen från tiden. | 170 000 SEK |
995 | Bodhisattva, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644). | Återrop |
996 | Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal. | Återrop |
997 | Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal. | Återrop |