Nr. | Föremål | Ändringar |
141 | Mari Simmulson, sannolikt, skulpturer, skisser, 2 st, Gustavsberg, 1940-tal. | Sannolikt Marie Simmulson |
586 | Ed Ruscha, "ICE". | Måtten är 31 x 37,5 cm. |
589 | Mimmo Rotella, "Diavolo". | Décollage. |
603 | Gösta Adrian-Nilsson, "Sjöslag". | Påskrift a tergo med blå krita "Sjöslag" och "400". |
653 | Antoni Clavé, Stadsmotiv. | Utförd ca. 1948. Verket kommer inkluderas i Antoni Clavé Archives och ett certifikat utfärdat av Antoni Clavé Archives medföljer. |
690 | Fernand Léger Efter, La mère et l'enfant/Maternité. | Observera att reliefens motiv är 'efter' en målning av Léger. |
711 | Arman (Armand Pierre Fernandez), "Shanghai Express". | Ny titel, "Shanghai Express". Utförd 1990. Detta verk är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8005.90.151 |
715 | Roberto Matta, "Pomme de Mer". | Utförd 1968. |
723 | Erik Olson, Abstrakt komposition. | Blandteknik på papp-pannå. |
726 | Gösta Adrian-Nilsson, "Brevet". | Korrekt titel "Brevet" |
756 | Fernando Cueto Amorsolo, Pandanggo sa Ilaw (Fandango med ljus). | Vi tackar Mrs Sylvia Lazo för verifieringen av detta verk.
Ej droit de suite. |
758 | Albert Marquet, "Venise". | Uppfodrad duk |
769 | Isaac Grünewald, Sommardag i trädgården. | Olja på masonit |
794 | Evert Lundquist, Kvinna på kökssoffa. | Utförd 1935. Proveniens: inköpt direkt från konstnären 1944-45. |
845 | Arman (Armand Pierre Fernandez), "Monochrome Accumulation no: 2508". | Detta verk är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8009.88.028. |
868 | "Svart stim". | I den tryckta katalogen är bilderna förväxlade mellan 868 och 869, texten stämmer. |
869 | "Odeciderade gestalter". | I den tryckta katalogen är bilderna förväxlade mellan 868 och 869, texten stämmer. |