Höstlandskap, Beaumont-le-Roger
Signerad Julia Beck och daterad Septembre 1911. Gåvodedikation: "Fru Robert af Julia Beck 1912". Duk 89 x 35 cm.
Ursprungligen i fru Roberts ägo (i gåva direkt från konstnären); Herr Valdemar Sjöberg; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 298, "Julauktionen", 12 - 14 december 1934, kat. nr 3 (under titeln "Höstlandskap"); L. Arfwedson (inköpt på ovanstående auktion); Ingegerd och Gunnar Gustafsson; Privat samling (i arv från ovanstående); Bukowski Auktioner AB, auktion 580, "Vårens Klassiska Auktion", 2 - 5 juni, 2014, kat. nr 591; Privat samling.