Ljusgrönmelerad botten med polykrom medaljong blom-, palmett- och arabeskslingor. Grön huvudbård med palmett- och arabesk ranka. Silkevarp. Signerad Davari
Obetydligt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med obetydligt trampveck, slätväven med smärre skador.