291
1352469

Matta, old Isfahan, part silk signerad, ca 225 x 149 cm (samt kortsidorna med ca 1,5-2,5 cm slätväv).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908 - 1 090 EUR
966 - 1 160 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusgrönmelerad botten med polykrom medaljong blom-, palmett- och arabeskslingor. Grön huvudbård med palmett- och arabesk ranka. Silkevarp. Signerad Davari

Obetydligt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med obetydligt trampveck, slätväven med smärre skador.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

786. Lotte Laserstein, Reciterande man.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
Aktuellt bud:
8 000 SEK