Nr. | Föremål | Klubbat pris |
98 | Gunnar Nylund, golvurna, Rörstrand 1960-tal, unik. | 19 000 SEK |
99 | Carl-Harry Stålhane, skål, Rörstrand 1940-50-tal. | 26 000 SEK |
100 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal, modell SGF. | 14 000 SEK |
101 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal. | 22 000 SEK |
102 | golvurna, Rörstrand, 1950-60-tal, modell SDA. | Återrop |
103 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrands ateljé 1960-tal. | 8 000 SEK |
104 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik. | 10 000 SEK |
105 | Carl-Harry Stålhane, vaser, 3 st, Rörstrand 1960 och 1964, unika. | 15 000 SEK |
106 | Sylvia Leuchovius, uppsatsskål på fot, Rörstrand 1950-60-tal, nr 879d, unik. | 13 000 SEK |
107 | Olle Alberius, skulptur, toreador, signerad och daterad 1959, troligen unik. | 6 000 SEK |
108 | fat, Designhuset, 1980-tal. | Återrop |
109 | Erik Höglund, skulptur, tjur, signerad och daterad -55. | 80 000 SEK |
110 | Hertha Hillfon, skulptur, egen ateljé, daterad 1961. | 12 000 SEK |
111 | Hertha Hillfon, väggskulptur, två delar, ansikte samt himmel, chamotterat stengods, egen verkstad, Stockholm. | 70 000 SEK |
112 | Åke Holm, skulptur, "Pontius Pilatus", Höganäs 1940-50-tal. | 120 000 SEK |
113 | Tyra Lundgren, skulptur, fisk, Sèvres, Frankrike 1934-39. | 24 000 SEK |
114 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen ateljé 1979. | 11 000 SEK |
115 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen atelje, 1978. | 11 000 SEK |
116 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal. | 13 000 SEK |
117 | Hans Hedberg, hög burk med lock, Biot, Frankrike. | 24 000 SEK |
118 | Hans Hedberg, skulptur, pumpa, Biot, Frankrike. | 130 000 SEK |
119 | Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike. | 24 000 SEK |
120 | Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike. | Återrop |
121 | Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike. | 36 000 SEK |
122 | Hans Hedberg, fat, fajans, Biot, Frankrike. | 36 000 SEK |
123 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike 1980-tal. Signerad bok medföljer. | 95 000 SEK |
124 | Hans Hedberg, skulptur, stort päron, Biot, Frankrike. | 90 000 SEK |
125 | Hans Hedberg, skulptur, plommon, Biot, Frankrike. | 32 000 SEK |
126 | Birger Kaipiainen, väggskulpur, Rörstrand 1950-tal. | 12 000 SEK |
126A | Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal. | 34 000 SEK |
127 | Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal. | 22 000 SEK |
128 | Birger Kaipiainen, bricka, Arabia, Finland 1950-tal. | 16 000 SEK |
129 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 75 000 SEK |
130 | Birger Kaipiainen, skulptur, Arabia, Finland 1960-tal. | 30 000 SEK |
131 | Kyllikki Salmenhaara, vas, Arabia, Finland, sannolikt 1950-tal. | 30 000 SEK |
132 | Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1940-tal. | 24 000 SEK |
133 | Rut Bryk, kanna, Arabia, Finland 1940-tal. | 22 000 SEK |
134 | Rut Bryk, väggrelief, "Fågelflock", Arabia, Finland ca 1955. | 130 000 SEK |
135 | Toini Muona, vas, Arabia, Finland 1950-tal. | 11 000 SEK |
136 | Oiva Toikka, & Kennet Williamson, bricka med två koppar, 1998. | 6 000 SEK |
137 | Bode Willumsen, urna, Danmark 1920-40-tal. | 5 500 SEK |
138 | Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1947. | 60 000 SEK |
139 | Axel Salto, skål, "räfflad stil", Royal Copenhagen, Danmark 1968, modell 20568. | 50 000 SEK |
139A | Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark, modell 20707. | 17 000 SEK |
140 | Erik Magnussen, tillskriven, vas, Bing & Grøndahl, Danmark tidigt 1960-tal. | Återrop |
141 | Rookwood pottery, urna med lock, Cincinnati, USA 1888, modell 326. | Återrop |
142 | Josef Hoffmann, servis, 5 delar, ed. Wiener Porzellan Manufaktur Josef Böck, Pfeiffer & Löwenstein, Schlackenwerth 1910-tal. | 38 000 SEK |
143 | Pablo Picasso, plakett, “Visage d’homme” A.R. 539, Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1966, ed. 486/500. | 25 000 SEK |
144 | Pablo Picasso, plakett "Tête de lion", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1968, A.R. 576, ed. 27/200. | 50 000 SEK |
145 | Pablo Picasso, kanna, "Femme", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955 (A. Ramié nr 300). | 95 000 SEK |
146 | Pablo Picasso, skål "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A.R. 289. | 30 000 SEK |
147 | Pablo Picasso, skål, fajans, "Oiseau sur la branche", Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1952, A.R 175. | 20 000 SEK |
148 | Pablo Picasso, vas, "Arène", Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1958. A.R 406, ed. 75/100. | 370 000 SEK |
149 | Pablo Picasso, fat "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 161. | 42 000 SEK |
150 | Pablo Picasso, fat "Cendrier rond tourné", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 175. | 20 000 SEK |
151 | Pablo Picasso, fat "Visage dans un ovale", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A.R. 274, ed. 78/100. | 120 000 SEK |
152 | Pablo Picasso, fat "Banderilleros", Madoura, Vallauris efter 1959, A.R. 427, ed. 47/50. | 85 000 SEK |
153 | Georg Jensen, sockerströare, ett par, Köpenhamn ca 1915-1919, 830/1000 silver, design nr 4. | 12 000 SEK |
154 | Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1919, design nr 19. 830/1000 silver. | 26 000 SEK |
155 | Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1925-32, sterling. Design nr 471, svenska importstämplar 1927. | 32 000 SEK |
156 | Johan Rohde, bestickuppsättning, 109 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, Jensen & Wendel 1945 (-51) -77, sterling och rostfritt. | 48 000 SEK |
157 | Johan Rohde, bestick, 18 delar Konge/Acorn, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling. | 8 500 SEK |
158 | Georg Jensen, jardinière, Köpenhamn ca 1915-21, 830/1000 silver. | 40 000 SEK |
159 | Johan Rohde, "Dronning/ Acanthus", 179 delar bestickuppsätting, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1928. | 70 000 SEK |
160 | Harald Nielsen, jardiniere, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling, designnr 622B. | 36 000 SEK |
161 | Harald Nielsen, cocktailglas, 8 stycken, Georg Jensen Köpenhamn, 1933-77, sterling. Design nr 479 och 479A. | 32 000 SEK |
162 | Harald Nielsen, bestickuppsättning, "Pyramid" 70 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-77, sterling och rostfritt stål. | 46 000 SEK |
163 | Harald Nielsen, "Pyramid" kryddsats 3 delar samt bricka, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 632. | 13 000 SEK |
164 | Harald Nielsen, bestick, ca 53 delar, "Pyramid", sterling silver och rostfritt stål, Georg Jensen, Danmark, 1933-44. | 20 000 SEK |
165 | Tias Eckhoff, bestickuppsättning 101 delar "Cypress", Georg Jensen, Köpenhamn 1952-1977. sterling och rostfritt. | 26 000 SEK |
166 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, Georg Jensen Köpenhamn, 1945-77, sterling silver med rutilkvarts, designnr 205. | 10 000 SEK |
167 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, ring, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, designnr 151, sterling med rutilkvarts. | 7 500 SEK |
168 | CF Carlman, jardinière, Art Nouveau, Stockholm 1899, silver. | 20 000 SEK |
169 | CF Carlman, bordsplateau, Art Nouveau Stockholm 1899, silver. | 26 000 SEK |
170 | W.A. Bolin, fiskfat, Stockholm 1939, sterling silver. | 36 000 SEK |
171 | Olga Lanner, ytterfoder, Stockholm 1916, silver, jugend. | 50 000 SEK |
172 | Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1933, silver. | 38 000 SEK |
173 | Wiwen Nilsson, brosch, drake, Lund 1974, förgylld sterling. | 34 000 SEK |
174 | Wiwen Nilsson, collier, Lund 1957 18K rödguld och cabochonslipad labradorit. | 50 000 SEK |
175 | Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1946, sterling. | 28 000 SEK |
176 | Rolf Lindståhl, vas, Stockholm, 1996, sterlingsilver. | 11 000 SEK |
177 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Medaljongerna", rölakan, ca 57,5 x 98-99 cm, signerad MMF. | 13 000 SEK |
178 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Crocus", inplock på linnebotten, ca 41,5 x 81,5 cm, signerad AB MMF. | 9 000 SEK |
179 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Grodblad blå", inplock på linnebotten, ca 62 x 76 cm, signerad AB MMF. | 11 000 SEK |
180 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Grodblad röd", inplock på linnebotten, ca 27,5 x 88,5 cm, signerad AB MMF. | 5 500 SEK |
181 | Barbro Nilsson, vävnad, "Grön kvist", gobelängteknik, ca 210-212 x 59-60,5 cm, signerad AB MMF BN. | 30 000 SEK |
182 | Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, vävnad, "Bilöpare", gobelängvariant, ca 31 x 49 cm, signerad AMF. | 8 000 SEK |
183 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 235,5-239 x 154-155,5 cm, signerat MMF. | 8 500 SEK |
184 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Blåklockan", inplock på linnebotten, ca 248 x 151,5-153 cm, signerat MMF. | 13 000 SEK |
185 | Elsa Gullberg, draperi/vävnad, "Lejon och Gripar", slätväv med reliefdekor av knutar, ca 228,5-230 x 148,5-153,5 cm. | 13 000 SEK |
186 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 224,5-227 x 108-110 cm, signerat MMF. | 34 000 SEK |
187 | Alf Munthe, textil, "Välkommen", broderi och relief på tyg, ca 244,5 x 87-89 cm. | 9 000 SEK |
188 | Anna Casparsson, broderad tavla, ca 61 x 82 cm (med ram ca 68 x 88,5 cm). | 8 500 SEK |
189 | Anna Casparsson, broderi, "Flickan med strykstickorna av H.C. Andersen", ca 30,5 x 30,5-31,5 cm. | 6 000 SEK |
190 | Carl Larsson, vävd tapet, "Venus och Tummelisa", gobelängteknik, ca 257 x 338 cm, signerad C.L.del.1904. | 185 000 SEK |
191 | Lillian Holm, vävd tapet, slätväv, ca 180,5 x 82 cm, signerad LH. Med ram ca 182x79 cm. | 18 000 SEK |
192 | Berta Hansson, Vävd tapet, "Födelsen", gobelängteknik, ca 75 x 65 cm, signerad BH. | 15 000 SEK |
193 | Victor Vasarely, vävd tapet, "Anadyr", slätväv, ca 199 x 155-163,5 cm, vävd signatur Vasarely och numrerad 20/50. | 14 000 SEK |
194 | Sigrid Hjertén, matta, flossa, ca 190 x 95-96,5 cm (samt kortsidorna med ca 2,5-3 cm benvit slätväv med ljusgrå ornament). | 60 000 SEK |
195 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Hästhagen", flossa, ca 340-343,5 x 218-224 cm, signerad AB MMF. | 145 000 SEK |