matta, gobelängteknik och rölakan, ca 211 x 204,5 cm, signerad MLH ID
(Malmöhus Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). Fyra stora solliknande ornament i olika röda, rosa och orange nyanser. Benvit bård. Tillverkad utan fransar.
Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador.
Snarlik matta finns i litteratur.