Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Mats Theselius, vikskärm "Rörligt objekt", Källemo efter 1989. | 80 000 SEK |
2 | Mats Theselius, fåtölj ”Aluminium chair”, ed. 90/200, Källemo efter 1990. | 115 000 SEK |
3 | Mats Theselius, skåp, "National Geographic”, trippelvariant, Källemo, efter 1990. | 36 000 SEK |
4 | Mats Theselius, "Canapé", ed. 15/35, Källemo efter 1991. | 75 000 SEK |
5 | Jonas Bohlin, ”Concrete”, karmstol, Källemo efter 1981. | 110 000 SEK |
6 | Jonas Bohlin, golvlampa, "En dubbel espresso", Källemo, efter 1987. | 11 000 SEK |
7 | Jonas Bohlin, ”En dubbel espresso”, golvlampa, Källemo, efter 1987. | 13 000 SEK |
8 | Jonas Bohlin, "Concav", liggfåtölj, Källemo, Värnamo ca 1985. | 30 000 SEK |
9 | Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", ed. 20/200, Källemo efter 1987. | 155 000 SEK |
10 | Jonas Bohlin, "Sto", stol, ed. 17/70, Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1990. | 28 000 SEK |
11 | Jonas Bohlin, "Sto", stol, ed. HC1/VII, Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1990. | 24 000 SEK |
12 | John Kandell, objekt/skåp "Kasper", ed. HC II/V, Källemo, efter 1989. | 32 000 SEK |
13 | John Kandell, skåp, variant av "Arkitektskåpet", ed. 17/20, Källemo, efter 1989. | 9 000 SEK |
14 | Thomas Sandell, skåp, "Panik", sannolikt unikt, Stockholm 1990. | 20 000 SEK |
15 | Thomas Sandell, soffbord, Asplund, efter 1995. | Återrop |
16 | Mats Theselius, fåtölj "The Ritz", edition 84/90, Källemo, efter 1994. | 46 000 SEK |
17 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 74/360, Källemo efter 1999. | 95 000 SEK |
18 | Mats Theselius, fåtöljer, ett par, ”Aluminium”, Källemo, efter 1990. | 40 000 SEK |
19 | Ingo Maurer, taklampa "Uchiwa", M Design, sannolikt 1970-tal. | 55 000 SEK |
20 | Piero Fornasetti, bordslampor, ett par, “Panoplie”, Milano Italien 1950-60-tal. | 26 000 SEK |
21 | Marco Zanuso, fåtöljer, ett par, "Lady Chair", Arflex, Italien efter 1951. | 26 000 SEK |
22 | Vico Magistretti, "L'impiccato", taklampa, Artemide, Milano, Italien 1960-tal. | 4 500 SEK |
23 | Angelo Mangiarotti, sideboard, "Eros", modell P80, Skipper, Italien, 1970-80-tal. | 85 000 SEK |
24 | Paolo Pallucco, & Mireille Rivier, fåtölj, "Barba D'Argento", Pallucco, Italien, efter 1986. | 36 000 SEK |
25 | Ettore Sottsass, "Shiva" vas, B.D. Barcelona, efter 1973. | 6 000 SEK |
26 | Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981. | 24 000 SEK |
27 | Willy Rizzo, matbord, "Savage", Sabot, Italien 1970-80-tal. | 12 000 SEK |
28 | Borek Sipek, karmstolar 4 st, "Jansky", Driade, Italien, efter 1986. | 11 000 SEK |
29 | Warren Platner, "Platner Side Chair", fåtöljer, ett par, Knoll, USA 1960-70-tal. | 36 000 SEK |
30 | Charles & Ray Eames, "Lounge chair", fåtölj och ottoman, Vitra 1960-70-tal. | 55 000 SEK |
31 | Charles & Ray Eames, "La Chaise", Vitra 2012. | 50 000 SEK |
32 | Frank Gehry, stolar ett par, "Super Light", first ed. 283-284/500, för Emeco, USA, efter 2004. | 7 500 SEK |
33 | Mark Lewis, "Greyhound", ed. 6/10, egen studio, Storbritannien ca 1985. | 32 000 SEK |
34 | Marc Newson, "Embryo Chair", fåtölj, Idée, Japan, efter 1988. | 20 000 SEK |
35 | Marc Newson, "Embryo Chair", fåtölj, Idée, Japan, efter 1988. | 22 000 SEK |
36 | Michel Ducaroy, soffa, fyra delar "Togo", Ligne Roset, Frankrike sannolikt 1980-tal. | 40 000 SEK |
37 | Boca Do Lobo, soffbord, "Eden", Portugal, 2000-tal. | 70 000 SEK |
38 | Tom Dixon, matta, "Maze", handtuftad, ca 478 x 478 cm, "MAZE By ASPLUND". | 40 000 SEK |
39 | Philippe Starck, "Dr Sonderbar", fåtöljer 1 par, XO Frankrike, efter 1993. | 24 000 SEK |
40 | Lindsey Adelman, taklampa, "Branching Disc, BD.11.01", Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2016. | 120 000 SEK |
41 | Lindsey Adelman, taklampa, "Branching Disc, BD.11.01", Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2016. | 110 000 SEK |
42 | Piero de Martini, matbord / sidebord, "La Barca", Cassina, Italien efter 1975. | 13 000 SEK |
43 | Ronald Cecil Sportes, "Sum up", karmstolar 1 par, bord samt askkopp, J.G. Furniture Systems Inc. USA, efter 1982. | 40 000 SEK |
44 | Robert Indiana, matta, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 243 x 247,5 cm. | 60 000 SEK |
45 | Keith Haring Efter, stol, Bretz, Tyskland efter 1998. | 11 000 SEK |
46 | matta, tuftad, efter Fernand Léger, ca 272,5 x 159 cm. | 32 000 SEK |
47 | Mark Brazier Jones, "Tally ho", sittmöbel/objekt, egen Studio, England 2015, unik. | 40 000 SEK |
48 | Yrjö Kukkapuro, fåtöljer 1 par, "Saturnus", Haimi, Finland 1970-tal. Proveniens Timo Sarpaneva. | 30 000 SEK |
49 | Yrjö Kukkapuro, fåtölj samt fotpall, "Saturnus", Haimi, Finland 1970-tal. Proveniens Timo Sarpaneva. | 16 000 SEK |
50 | Yrjö Kukkapuro, soffbord "Saturnus", Haimi, Finland 1970-tal. Proveniens Timo Sarpaneva. | Återrop |
51 | Hans J. Wegner, "Ox Chair", EJ-100, fåtölj samt fotpall, Erik Jørgensen, Danmark, efter 1961. | 55 000 SEK |
52 | Nanna Ditzel, "Bench for two" modell 2600 & 2601, bänk samt bord, Frederica Stolefabrik, Danmark efter 1989. | 36 000 SEK |
53 | Verner Panton, bordslampa, "Panthella", Louis Poulsen, 1970-tal. | 13 000 SEK |
54 | Verner Panton, klädhängare, Lüber, Schweiz 1970-tal. | 8 000 SEK |
55 | Verner Panton, stolar, 4 st "System 1-2-3", Fritz Hansen, Danmark, efter 1973. | 9 500 SEK |
56 | Carl Fredrik Reuterswärd, matta, silke Kina, handknuten, ca 197 x 153 cm. | 42 000 SEK |
57 | Jonas Bohlin, fåtöljer ett par, "Paris", ed. 41 & 42, Lammhults Möbel AB, 2000. | 10 000 SEK |
58 | Jonas Bohlin, fåtölj och bord, "Formula ask", Jonas Bohlin Design AB, Stockholm 1999. | 16 000 SEK |
59 | Jonas Bohlin, matbord, "Ekvator", Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1997. | 15 000 SEK |
60 | Jonas Bohlin, stolar 6 st, "Liv", Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1997. | 26 000 SEK |
61 | Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 3/199, Källemo, efter 2015. | 60 000 SEK |
62 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed 285/360, Källemo, efter 1999. | 85 000 SEK |
63 | Mats Theselius, fåtölj, "Star", ed. 138/360, Källemo, efter 2009. | 32 000 SEK |
64 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 177/360, Källemo, efter 2002. | 115 000 SEK |
65 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 334/360, Källemo, efter 2002. | 95 000 SEK |
66 | Mats Theselius, skrivbordsstol, "Sheriff", Källemo efter 2003. | 26 000 SEK |
67 | Per Söderberg, "NEB Writing Desk", skrivbord, No Early Birds, Sverige, efter 2011. | 20 000 SEK |
68 | Gunilla Lagerhem Ullberg, matta, handtuftad med reliefdekor, ca 236 x 170 cm, Kasthall, omkring 2005. | 11 000 SEK |
69 | Mats Theselius, fåtölj "Hommage à Sigurd Lewerentz", ed. EA 2/6, Källemo, Värnamo efter 2012. | 100 000 SEK |
70 | Mats Theselius, fåtölj, "Hommage à Sigurd Lewerentz", ed. 85/123, Källemo, Värnamo, efter 2012. | 100 000 SEK |
71 | Jonas Bohlin, 6 stolar, "Tivoli", Klong, efter 2002. | 18 000 SEK |
72 | Jonas Bohlin, 6 stolar, "Tivoli", Klong, efter 2002. | 19 000 SEK |
73 | Björn Lundberg, gallerimatta, "Natt och Dag", trasmatta, ca 388,5-398 x 128-129 cm. | Återrop |
74 | Mårten Medbo, vas, "Dubble Vase" glas, Ajeto, Tjeckien 2001. | 17 000 SEK |
75 | Ernst Billgren, bänk, "Tjyvar", ed. 13/51, Sverige 2006. | 22 000 SEK |
76 | Ernst Billgren, bordslampa, "Fattigmanslampa", Reijmyre 2010, ed. 7/50. | 18 000 SEK |
77 | Birgitta Nelson Clauss, vävnad, "Den stilla stunden", slätväv, ca 117,5 x 113-116 cm, signerad NELSON-CLAUSS. | Återrop |
78 | Attila Suta, barskåp, egen studio, det först utförda exemplaret, Stockholm 2020. | 46 000 SEK |
79 | Attila Suta, sidobord 1 par, egen studio, Stockholm 2018. | 32 000 SEK |
80 | Lotta Lampa, "Cobra" hommage á Greta Grossman, golvlampa, unik, Studio Lotta Lampa 2021. | 12 000 SEK |
81 | Niklas Runesson, sideboard, unikt, utfört i egen studio 2019. | 26 000 SEK |
82 | Niklas Runesson, fåtölj, unik, utförd i hans egen studio 2019. | 22 000 SEK |
83 | Fåtöljer 1 par, Skandinavien, 1960-tal. | 18 000 SEK |
84 | Erling Viksjø, soffbord, A/S Conglo, Norge, 1960-70-tal. | 44 000 SEK |
85 | James Krenov, väggskåp,utförd i egen verkstad, Bromma ca 1965. | 50 000 SEK |
86 | Hans-Agne Jakobsson, fat på fotställning, Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-60-tal. | 16 000 SEK |
87 | Hans-Agne Jakobsson, taklampor ,1 par, "T487/M", Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal. | 22 000 SEK |
88 | Hans-Agne Jakobsson, golv/ bordslampa, modell "G 81", Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal. | 44 000 SEK |
89 | Erik Höglund, ljuskrona för 16 ljus, Boda Smide, 1960-70-tal. | 60 000 SEK |
90 | Mona Wassén, vävd tapet, gobelängteknik, ca 107 x 58,5 cm, signerad Mona Wassén. | 8 000 SEK |
91 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "Sonata" T434/24, Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal. | 60 000 SEK |
92 | Hans-Agne Jakobsson, taklampor, 1 par, modell "Sonata" T434/15, Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal. | 34 000 SEK |
93 | Hans-Agne Jakobsson, bordslampor 1 par, "Sonata", modell C3045/A1, Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal. | 12 000 SEK |
94 | Arne Norell, fåtöljer, ett par "Ari", Möbel AB Arne Norell, 1960-70-tal. | 32 000 SEK |
95 | Arne Norell, fåtöljer, ett par "Ari", Möbel AB Arne Norell, 1960-70-tal. | 36 000 SEK |
96 | Arne Norell, fåtölj "Ari", Möbel AB Arne Norell, 1960-70-tal. | 34 000 SEK |
97 | Achille Castiglioni, & Pier Giacomo Castiglioni, bordslampa, "Taccia Dimmer Muvis", Flos Italien, efter 1962. | 12 000 SEK |
98 | Lars och Christina Andersson, fåtölj, "Inka", 1980-tal. | 7 000 SEK |
99 | Jørgen Høvelskov, fåtölj, "Harpan", Christensen & Larsen, Köpenhamn, Danmark, 1970-80-tal. | 22 000 SEK |
100 | Börge Lindau, & Bo Lindercrantz, stolar ett par, "Plankan", Lammhults Möbel AB, 1980-tal. | 20 000 SEK |