"Concav", liggfåtölj, Källemo, Värnamo ca 1985.
Lila-lackerade aluminiumrör, svart skinnklädsel, lös skinnkudde, metallunderrede. Längd 270 cm, bredd ca 53 cm, höjd 77 cm.
Slitage, ena kudden missfärgad.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer