Nr. | Föremål | Klubbat pris |
889 | BOK, R.L Hobson, "A catalogue of chinese pottery and porcelain in the Collection of Sir Percival David", 1934. | 15 000 SEK |
890 | Bok, Katalog över "Exhibition of the faience of Persia and the nearer East" 1908. Burlington Fine Arts Club. | 2 500 SEK |
891 | Budda, brons. Siam, Sawankalok, 700/800-tal. | 12 000 SEK |
892 | Buddahuvud, brons. Siam, Sawankhalok, 900/1000-tal. | 15 000 SEK |
893 | Buddai, brons, med spår av förgyllning och emaljering. Möjligen sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti. | 14 000 SEK |
894 | Kopp med lock, ask med lock, förgylld metall med inläggningar av turkoser och koraller. Nepal, 18/1900-tal. | Återrop |
895 | Urna/lampfot, porslin. Kina, Qingdynastin med Xuandes sex karaktärers märke. | 44 000 SEK |
896 | Roleauvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
897 | Golvurna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 16 000 SEK |
897A | Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti. | 18 000 SEK |
898 | Vas, guldlack, silvermonterad. Shibayamastil, Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
899 | Skål, porslin. Mingdynastin, 1500-tal. | 155 000 SEK |
900 | Skålar, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli, 1600-tal med Chenghua märke. | 32 000 SEK |
901 | Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1612). | 24 000 SEK |
902 | Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
903 | Skålar, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Yongzhengs märke. | 25 000 SEK |
904 | Terriner med lock, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
905 | Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
906 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
907 | Figurin, lergods. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti. | 6 000 SEK |
908 | Rökelsekar, tripod, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti. | 6 500 SEK |
909 | Rökelskar, brons. Sen Ming/tidigt Qing dynastin. | 8 000 SEK |
910 | Figurin/rökelskar, brons. Qindynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
911 | Skulptur, brons. Sholaou, Qingdynastin, 1800-tal. | 36 000 SEK |
912 | Skärm, åtta paneler, dream stone. Kina, Sen Qingdynasti. | 55 000 SEK |
913 | Askar med lock, två stycken, tändstickshållare och coaster, silver. Kina, olika mästarstämplar, 1900-tal. | Återrop |
914 | Penselbad, samt tre figuriner, bärnsten. Kina, Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
915 | Skulpturer, tre stycken, bärnsten. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 12 000 SEK |
916 | Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 13 000 SEK |
917 | Kruka, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644). | 24 000 SEK |
918 | Buddha, förgylld kopparlegering. Tibetochinese style. | 44 000 SEK |
919 | Rullmålning, akvarell och tusch på siden lagt på papper. Kina, Okänd konstnär, tidigt 1900-tal. | 7 000 SEK |
920 | Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 14 000 SEK |
921 | Ställ, två stycken, lack. Qingdynastin (1644-1912). | 17 000 SEK |
922 | Skrivbord, hardwood, sten och pärlemor. Sen Qingdynasti. | 32 000 SEK |
923 | Karmstolar, ett par, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
924 | Penställ, bambu. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 3 000 SEK |
925 | Bordskärm, trä och sten. Kina, omkring 1900. | 5 000 SEK |
926 | Rock, siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 26 000 SEK |
927 | Skulpturer, trä, två stycken. Qing dynastin, omkring 1800. | Återrop |
928 | Skulptur, trä. Qingdynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
929 | Okänd konstnär, fyra stycken, tusch och färg på papper. Qing dynastin, 1800-tal. | 14 000 SEK |
930 | Målning, tusch och färg på siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
931 | Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden, Qingdynastin, 1800-tal. | 14 000 SEK |
932 | Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper, Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
933 | Rullmålning, akvarell och tusch. Qingdynastin. | Återrop |
934 | Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden. Qing dynastin, 1800-tal. | 19 000 SEK |
935 | ALBUM, med 16 blad, i Wen Zhengmings stil (1470–1559). Qingdynastin, 1800-tal. | 330 000 SEK |
936 | ALBUM, med 15 måningar. Qingdynastin (1644-1912). Signerat Cao Qi. | 20 000 SEK |
937 | Böcker, David Howard & John Ayers; China for the West, Vol I-II. | 3 500 SEK |
938 | Buddha, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 18 000 SEK |
939 | BJÖRNHÖVDAD DAKINI, patinerad kopparlegering. Tibetokinesisk, sent 1700-tal/omkring 1800. | 75 000 SEK |
940 | Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal. | Återrop |
941 | Buddhor, två stycken, kopparlegering. Tibeto-kinesiska, 17/1800-tal. | 15 000 SEK |
942 | Skulptur, brons. Sholau, sen Qingdynastin. | 6 000 SEK |
943 | Kanna med lock, koppar och mässing. Tibet, 1800-tal. | 4 000 SEK |
944 | Ask med lock, trä och metall. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
945 | Butter lamp, försilvrad koppar. Tibet, 1900-tal. | Återrop |
946 | Figuriner/luktdosor, tre delar, silver och emalj. Sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal. | Återrop |
947 | Praktpokal, silver. Shanghai, omkring 1900. Oidentifierad mästare. | 28 000 SEK |
948 | FAT, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
949 | Skulptur, sten. Kina, troligen tidigt 1900-tal. | 6 500 SEK |
950 | PENSELBAD, agat. Sen Qingdynasti. | 14 000 SEK |
951 | Skulptur, färgad jade. Kina, 1900-tal. | 110 000 SEK |
952 | Plakett, nefrit. Sen Qingdynasti. | Återrop |
953 | Skulpterade objekt, tre stycken, nefrit. Kina. | 12 000 SEK |
954 | Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 20 000 SEK |
955 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, möjligen 1700-tal. | 8 500 SEK |
956 | Skulptur, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | 9 500 SEK |
957 | Taktegel, lergods. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
958 | Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 32 000 SEK |
959 | FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
960 | Kruka, porslin. Transition, 1600-tal. | 8 000 SEK |
961 | Kruka, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
962 | Urnor, två stycken snarlika. Transition, 1600-tal. | 46 000 SEK |
963 | Fat, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
964 | Porslinsfigurer,
två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
965 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 14 000 SEK |
966 | Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 26 000 SEK |
967 | Tedosa med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
968 | Fat, porslin. Qingdynasitn, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
969 | Fat, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
970 | Figuriner, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 10 000 SEK |
971 | Figurgrupp, blanc de chine. Sen Qingdynasti. | 4 000 SEK |
972 | Tallrikar, fem stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
973 | Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 30 000 SEK |
974 | Servis, 42 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 46 000 SEK |
975 | Assietter, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
976 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
977 | Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
978 | Terrin med lock, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
979 | Tekannor med lock och fat, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 18 000 SEK |
980 | Terrin med lock och fat, oval, famille rose, Kina, 1700-tal. | Återrop |
981 | Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
982 | Koppar med fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
983 | Figurin, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
984 | Kruka, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
985 | Praktfat, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
986 | Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
987 | Saltkar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 2 000 SEK |