Nr. | Föremål | Ändringar |
1 | Mästerstyckeskåp, för Mathias Wilhelm, Stockholm 1755, Rokoko. | Höjd 218, längd 177, bredd 69 cm. |
2 | Skåp, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), Sengustavianskt. | Urnans hänklar sannolikt ersatta. |
94 | Spegellampett för två ljus, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustaviansk. | Utrop 50-75000 |
121 | Urnor, ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska. | Varslar om utförselförbud. |
136 | Hans Richter, dryckeskanna, silver, Stockholm (1661-1695 (1711-), före 1689. Barock. | Ej okänd - Mästarstämpeln tillhör Hans Richter mästare i Stockholm 1661-1695 (1711-). |
145 | Bägare, silver, dubbelslagen mästarstämpel sannolikt Jacob Fleichman (verksam i Arensburg 1675-1698). | Ej Fredrik Tyntzelman. |
154 | Petter Lund, brännvinsskål, silver, Nyköping 1703. Barock. | Skålen är stämplad 1703 - inte 1730. |
273 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 300-307 x 500,5-506 cm, signerad VIT*M*R*D'AUBVSSON. | Skadat blysigill med Bourbons vapen medföljer. |
369 | Tiara/Collier Hugo Strömdahl 18K vitguld med gammal- och rosenslipade diamanter. | Totalvikt diamanter ca 15.00 (inte 17.00ct) |
406 | Ring 18K guld med en odlad pärla samt runda briljantslipade diamanter. | Signerad Buccellati |
472 | Collier 18K guld signerad WA Bolin. | Notera: signerad WA Bolin men även med franska stämplar |
530 | Martin Mijtens d.ä Tillskriven, "Prins Georg av Danmark och Norge" (1653-1708). | Tillskriven Martin Meytens dä (1648-1736) |
563 | Ernst Josephson, "Rembrandt och Saskia". | Troligtvis EJ signerad utan med påskrift: "E. Josephson". |
566 | Jean Étienne Liotard Hans efterföljd, "Ärkehertiginnan och kejsarinnan Maria Teresia av Österrike" (1717-1780). | Hans efterföljd |
619 | Philipp Peter Roos (Rosa di Tivoli) Tillskriven, Pastoralt landskap med vilande herde. | Tillskriven |
699 | Porträtt av ung kvinna. | Tidigare felaktigt angivet som ett verk av Ida Matton (Sverige) 1863-1940. |
810 | Pieter Mulier II, kallad Cavaliere Tempesta Tillskriven, Pastoralt landskap med herde, herdinna och boskap. | Tillskriven |