560
1294556

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Fågelskrämman och de fyra vindarne"

Signerad -IA- och daterad -06. Akvarell och gouache 16,5 x 23 cm.

Proveniens

Tidigare i Philip Sandbloms samlingar; privat samling.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Ivar Arosenius. Minnesutställning", 1926, kat nr 265; Färg och Form, Stockholm, "Ivar Arosenius. 1878-1909", maj 1944, kat nr 122; Göteborgs Konstmuseum, "Ivar Arosenius. 1878-1909", 22 november 1958 - 1 februari 1959, kat nr 136; Thielska Galleriet, Stockholm, "Ivar Arosenius. 1878-1909", 12 november 1972 - 31 januari 1973, kat nr 52.

Karl Asplund, "Ivar Arosenius", SAK, 1928, avbildad halvsida sid 203; Björn Fredlund, "Ivar Arosenius", 2009, omnämnd samt avbildad i färg sid 151.

Björn Fredlund skriver i "Ivar Arosenius" (2009):

"Hösten 1905 hade Arosenius debuterat som skämttecknare i 'Strix'. Debuten i 'Söndags-Nisse' skedde året därpå. Han fortsatte att leverera teckningar till 'Strix' men också till dess konkurrent under de kommande åren. Det var ett verksamhetsområde som gav ett mer kontinuerligt tillskott till hushållet, även om inte alla teckningar blev införda. Han behövde visa att han kunde försörja familjen. Ett exempel på de teckningar som inte blev tryckta är 'Fågelskrämman och de fyra vindarne'. I dess mitt ansätter vindarna en fågelskrämma, som börjar dansa - med sin toppiga hatt erinrar den om Arosenius själv".

"Fågelskrämman och de fyra vindarne" ingick tidigare i Philip Sandbloms samlingar. Sandblom var forskare inom medicinsk vetenskap, professor i kirurgi från 1950 och rektor för Lunds universitet 1957-1968. Sandbloms forskning rörde bland annat sambanden mellan olika former av sjukdomar och konstnärligt skapande (särskilt känd är en studie om Vincent van Goghs epilepsi). Konsthistoria och konstsamlande hörde för övrigt till Sandbloms stora privata intressen. Under en lång rad år var han styrelseledamot i föreningarna Nutida konst, Sveriges allmänna konstförening och Riksförbundet för bildande konst.

Tillsammans med hustrun Grace byggde Philip upp en enastående samling innehållande oljemålningar av internationella storheter som Delacroix, Courbet, Modigliani, Matisse och Picasso. Stora delar av sin samling donerade han mot slutet av sitt liv till Lunds universitet. Ett undantag utgörs av Ernst Josephsons magnifika "Regissören Ludvig Josephson" (olja på duk, 137 x 109 cm, 1893, NM 6352) i samlingarna på Nationalmuseum vilken donerades av makarna Sandblom redan år 1970.