559
1294590

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"En prinsessa"

Signerad -IA- och daterad -04. Akvarell och gouache 32 x 23 cm.

Proveniens

Doktor Gösta Rencks samlingar, Norrköping; Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Konstauktion", 2-4 december 1936, kat nr 10 (avbildad helsida i katalogen, plansch I.); ingenjör O. Stern (förvärvad på ovanstående auktion); privat samling.