matta, "Cavalleria Rustica", flossa, ca 320-321,5 x 220-230 cm, signerad KE LH, Plitmors Järvsö 1961.
Beställaren ville ha en matta med en häst eftersom han älskade hästar. Det tyckte inte Kerstin Ekengren passade mattans mönster så hon gjorde en detalj med en ryttare till häst som syns nere i ett hörn på mattans mittfält. Baksidan med påsydd etikett.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, ett skadat hörn.
Nuvarande ägarens farfar beställde mattan av Kerstin Ekengren. Farfadern VD på pappersmassekontoret: Lars-Olof Ekeberg.