matta, "Bankrabatten grön", flossa, ca 502-504 x 202,5-207 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1966. Sannolikt tillverkad utan fransar.
Något slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med obetydliga trampveck.