Stilleben med urna med blommor, fågelbo och insekter
Signerad G J van Leeuwen. Daterad 1806. Pannå 75,5 x 58,5. Rikt skuren och förgylld regence ram.
Direktör Oscar Nordlöfs samling, Sverige.
Liljevalchs konsthall, "Konst - & Antikvitetsutställningen", Stockholm, 18 april-15 maj 1935, katalog nr 245, s. 38.
Det aktuella katalognumret är en pendang till en tavla föreställande blommor och frukter, också daterad 1806, som var till försäljning på Christie´s 6 juli 2011, katalog nr 140.