”Målarekonsten och Musiken”
Signerad Westin och daterad 1833. Olja på uppfodrad duk 81 x 69,5 cm.
Tidigare i grosshandlare Levin Jacob Levertins (1780-1869) samling.
Bukowski Auktioner, auktion 329, 6-8 oktober 1943, katalog nr 83.
Akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1834, kat nr 180. (Tillhörande grosshandlare Levin Jacob Levertin)
Emil Hultmark, ”Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, upptagen sid 302, nr 180.