Mörkblå botten med polykromt Heris-liknande mönster av stor medaljong, hörnornament, två stora palmetter och tätt stiliserat blommönster. Bred röd huvudbård med stor blom- och bladranka.
Abrasher. Något ställvis hårt slitage, fläckar varav några små stela, lagningar, iknytningar, malskador. Långsidorna saknar ett par knutrader, avkortade kortsidor.