Rödmelerad botten med stor polykrom blom- och palmettranka. Mörkblå huvudbård med stiliserad växt- och blomranka.
Troligen avkortad och ihopsydd. Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, malskador, lagningar. Långsidor med trampveck och smärre skador.