Grönskande landskap med polykroma träd och blommor. Bred bård med blombuketter, festoner och kartuscher med landskap och heraldiska fåglar. Ull och silke. Fodrad.
Något slitage, fläckar, obetydliga skador, lagningar, ivävningar, ställvis påmålad. Senare lisière.