Rader av rutor och romber med polykroma stiliserade livsträd, blommor, åttabladsstjärnor, fåglar och S samt K A D I H B. Ljusgrön bård med stiliserade blommor. Med bakstycke och i hörnen tygtofsar.
Ställvis lite blekt. Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar. Fodrets ena kortsida skadad.
Denna åkdyna har gått i samma släkt sedan 1800-talet. Samma familj som kuddarna i föregående nummer och rölakanstäcket i följande nummer.