Gärds/Villands härad. Röd botten med polykroma stiliserade blommor och fåglar samt KAD, IHB. Ljusgrön huvudbård med stiliserade blommor. Röd ytterbård med S. Med bakstycke och i hörnen tygtofsar.
Något slitage, smärre fläckar.
Dessa kuddar har gått i samma släkt sedan 1800-talet. Samma familj som åkdynan och rölakanstäcket i de två kommande numren.