taklampor 1 par, modell "Pastoral T348/6" Hans Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal.
Stomme i mässing, 6 röktonade skärmar i glas, med mässingshattar, etiketmärkta Hans Agne Jakobsson AB Markaryd Sweden T348/6, höjd 140 cm, diameter 75 cm.
Smärre slitage och mindre nagg.