väggspegel, "De fem sinnena", Ystad Metallindustri, 1930-40-tal.
Ramen med reliefdekor av kvinno- och mansfigurer, stämplad med firmastämpel samt YSTAD-BRONS UFS, 70,5 x 37 cm.
Smärre slitage.
Barros Eriksson, Jonas, Ystad-metall: 1919-1969, Bokförlaget Arena, Malmö, 2020, sid 147.
Modellen formgavs till Världsutställningen i Paris 1937, då i silverutförande. Modellen utfördes sedan samma år även i tenn och brons. Modellen är bland Ulla Fogelklou-Skoghs första framträdanden på Ystads Metallindustri.