Nr. | Föremål | Ändringar |
8 | Isamu Noguchi, "Cyclone" bord, Knoll International
1960-tal. | 1960-tal. |
23 | Reino Ruokolainen, "Takkatuoli/Fireplace chairs" 1 par, specialbeställda till Villa Juhki, Haimi, Finland 1950-tal. | Formgivna av Reino Ruokolainen, för Haimi. |
31 | Olle Baertling, Matta, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 202 x 99-101 cm. | Obetydliga skador. |
44 | Kersti Sandin & Lars Bülow, skåp "Hommage Josef Frank", Karl Andersson & Söner, Husqvarna 1985. | Droit de suit. |
156 | Ernst Billgren & Mats Theselius, "Tronen". | Upphovsmän Ernst Billgren och Mats Theselius. |
168 | Fernandez Arman, Utan titel. | Detta verk är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8401.97.016. |
172 | Olli Lyytikäinen, "Nallen Vauva (Nallebjörn)". | Titel: Nallebjörn |
178 | Fernandez Arman, Cellopige. | Detta verk är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8401.92.001. |
234 | Hans Gedda, "Charlie Rivel", 1980. | Framtagen på 1980-talet. |
243 | Denise Grünstein, ”Katarina Palace”, Pushkin, Russia, 1998. | Specialgjort AP monterat i blyram. Total upplaga 3 + AP. |
259 | Gunnar Smoliansky, "Slussen", 1952. | Teknik: Pigment print |
260 | Gunnar Smoliansky, "Slussen", 1952. | Teknik: Pigment print |
274 | Tomás Saraceno, "Endless Big", 2006. | Signerad a tergo. Upplaga 4/5 + 1 AP. |
290 | Wang Qingsong, "Follow Me", 2003. | Direkt från konstnären till nuvarande ägare. |
294 | Ann-Sofi Sidén, "Eva x 2", 2001. | Bilderna är placerade i fel ordning i den tryckta katalogen. Total upplaga är 3 + 2 AP. |
316 | Mark Cohen, "Wilkes-Barre, Pennsylvania, June 1975". | Förvärvad 1981. |
335 | "The Stained Glass (The Thirteenth Room of Love)", 1985. | Korrekt teknik: Fresson colour print. |
347 | William Henry Fox Talbot, "Lacock Abbey", 1842. | Märkt "LA 43" a tergo. Ej uppklistrad på kartong utan endast uppfäst. |
361 | David Octavius Hill & Robert S. Adamson, "John Gibson Lockhart", 1840-tal. | Korrekt titel: "John Gibson Lockhart", 1840-tal |