Madeleine Pyk – en samling F769
316
1255183

Mark Cohen

(USA, Född 1943)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Mark Cohen
(USA, Född 1943)

"Wilkes-Barre, Pennsylvania, June 1975"

Signerad Mark Cohen och daterad 1975 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 20,5 x 30,5 cm.

Tilläggslista

Förvärvad 1981.

Proveniens

Marlborough Gallery, New York.
Karin & Lars Hall Collection. Förvärvad 1981.

Camera Obscura, "Camera Obscura 1977-1981, volym 1", 1981, avbildad sid 67.