315
1255554

Jan Groover

(USA, 1943-2012)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jan Groover
(USA, 1943-2012)

"Untitled", 1979

Signerad Jan Groover och daterad 26.1.1979 och numrerad 3/3. Vintage. C-print, bildyta 37,5 x 48 cm.

Proveniens

Sonnabend Gallery, New York.
Karin & Lars Hall Collection. Förvärvad 1980.

Susan Kismaric, "Jan Groover", 1987, avbildad bild 10.