308
1255169

André Kertész

(Ungern, 1894-1985)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
André Kertész
(Ungern, 1894-1985)

"Satiric Dancer, Paris", 1926

Signerad A. Kertész a tergo. Framtagen ca 1970. Gelatinsilverfotografi, bildyta 50 x 40 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.

Proveniens

Karin & Lars Hall Collection. Inköpt direkt från fotografen 1980.08.26.

Michel Frizot och Annie-Laure Wanaverbecq, "Kertész", 2010, avbildad helsida sid 87.
Sarah Greenough, Robert Curbo och Sarah Kennel, "André Kertész", 2005, avbildad bild 47.
Sandra Phillips m.fl, "André Kertész in Paris", 1992, avbildad helsida bild 31.
Ben Lifson och Jane Corkin, "André Kertesz. A lifetime of Photography", 1982, avbildad helsida sid 243.

Kertész bild av den ungerska dansaren Magda Förstner har flera dadaistiska och surrealistiska drag. Perspektivet gör att hennes onaturliga position blir extra skulptural, nästan förvriden, en form som går igen i den vita skulpturens linjer och i den lilla tavlan på väggen. Detta är en av André Kertész mest kända bilder och motivet ingår bland annat i samlingarna på MoMA och The J. Paul Getty Museum.