307
1255167

William Klein

(USA, Född 1928)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
William Klein
(USA, Född 1928)

"Bikini, Moscow, 1959"

Signerad William Klein och daterad 1982 a tergo. Även fotografens stämpel a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 25 x 34 cm.

Proveniens

Karin & Lars Hall Collection.

William Klein, utställningskatalog Musée National d'Art Moderne Centre Pompidou, 1983, avbildad på sid 90.
William Klein, utställningskatalog Musée National d'Art Moderne Centre Pompidou, 2005, avbildad på sid 110-111.