Nr. | Föremål | |
503 | Axel Petersson Döderhultarn, Liggande ko. | 20 000 SEK |
504 | Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop" (5). | 38 000 SEK |
505 | Axel Petersson Döderhultarn, ”Ropar Olle”. | 18 000 SEK |
506 | Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop" (2). | 24 000 SEK |
507 | Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare. | 20 000 SEK |
508 | Axel Petersson Döderhultarn, "Ottenbyare". | 26 000 SEK |
509 | Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok". | 16 000 SEK |
510 | Bruno Liljefors, Räv som lurar vid strandkant. | 105 000 SEK |
511 | Maja Fjaestad, "Park". | 12 000 SEK |
512 | Gösta von Hennigs, Folkliv på kaj. | Återrop |
513 | Carl Trägårdh, Flicka med gäss på stranden. | 26 000 SEK |
514 | Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och frukt. | 24 000 SEK |
515 | Carl Wilhelmson, "Kapellet". | 80 000 SEK |
516 | Lesser Ury, "Das Bodetal im Harz/Bodetal of the Harz mountains". | Återrop |
517 | Frants Henningsen, Konvalesens. | Återrop |
518 | Leon Wyczółkowski, Blomsterstilleben. | 175 000 SEK |
519 | Hans Zatzka, "Nicht eintretten". | 100 000 SEK |
520 | Kitty Lange Kielland, Fjällandskap. | 65 000 SEK |
521 | Okänd konstnär 1800/1900-tal, Ursprungsamerikan som fiskar från kanot. | 170 000 SEK |
522 | Carl Wilhelmson, "Tvätterska". | 500 000 SEK |
523 | Carl Larsson, "Gunnar/Pojke med sjömanskostym". | Återrop |
524 | John Bauer, "Vingmor". | 22 000 SEK |
525 | Gustaf Theodor Wallén, "Såpbubblor". | 70 000 SEK |
526 | August Malmström, ”Elden är lös! Exteriör med två barn och en katt”. | Återrop |
527 | John Bauer, Stridsscen med riddare. | 10 000 SEK |
528 | Ernst Josephson, "Värdshuskurtis". | |
529 | Kustlandskap med promenerande par. | Återrop |
530 | Ernst Josephson, Figurscen med militärer, ur Fänrik Stål-sviten. | 14 000 SEK |
531 | Ernst Josephson, Erik XIV och Karin Månsdotter. | |
532 | Helene Schjerfbeck, "Kostymbild" (Bagarens dotter/Kvinna i vitt). | 42 000 SEK |
533 | Anders Zorn, "August Strindberg". | 33 100 SEK |
534 | Helmer Osslund, Kustlandskap. | 24 000 SEK |
535 | Helmer Osslund, Kustlandskap. | 20 000 SEK |
536 | Vilhelm Victor Bille, Marin. | 40 000 SEK |
537 | Helmer Osslund, "Liggande modell". | 20 000 SEK |
538 | Helmer Osslund, "Snösmältning i fjällen". | 22 000 SEK |
539 | "Hamnbild, Kalmar". | Återrop |
540 | Frederic de Moucheron, Landskap med staffagefigurer. | 25 000 SEK |
541 | Claude Joseph Vernet Hans krets, Fiske vid stranden. | Återrop |
542 | Joost Cornelisz. Droochsloot Tillskriven, Stadsbild med figurer på ett torg. | 90 000 SEK |
543 | Fransesco Lavagna Hans krets, Trädgårdsstilleben med fåglar och kanin (2). | Återrop |
544 | Blomsterstilleben (2). | Återrop |
545 | Blomsterstilleben (2). | Återrop |
546 | Leopold Brunner, Stilleben med fåglar och frukter (2). | 70 000 SEK |
547 | Alfred Bergström, "Sommarkväll". | 22 000 SEK |
548A | Ernst Josephson, Elegant herre i justaucorps. | 16 000 SEK |
549 | SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907). | 340 000 SEK |
550 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 40 000 SEK |
551 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 38 500 SEK |
552 | FAT, porslin. 1600-tal med Chenghuas märke. | 70 000 SEK |
553 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 55 000 SEK |
554 | VAS, porslin. 1600-tal. | 165 000 SEK |
555 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
556 | BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
557 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 35 000 SEK |
558 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
559 | MEIPINGVAS, keramik. Qingdynastin, 1700-tal. | 42 000 SEK |
560 | VAS, keramik. Qingdynastin, 1800-tal. | 36 000 SEK |
561 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
562 | YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | 16 000 SEK |
563 | KÄRL, brons. Troligen Handynastin (206 BC–220 AD). | 19 000 SEK |
564 | KÄRL med LOCK, brons. Troligen Mingdynastin (1368-1644). | 16 000 SEK |
565 | BUFFEL, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
566 | AMITHABA BUDDHA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 40 000 SEK |
567 | DAKINI, bärnnförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal. | 20 000 SEK |
568 | PENSELBAD, bergkristall. Qingdynastin 17/1800-tal. | 105 000 SEK |
569 | SKÅLAR, två stycken, samt RÖKELSEKAR, agat. Qingdynastin. | 13 000 SEK |
570 | FIGURIN, nefrit. Qingdynastin eller äldre. | 7 000 SEK |
571 | SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin. | 4 500 SEK |
572 | SNUSFLASKA, lack. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
573 | HÅRNÅLAR, ett par, delvis förgyllda. Qing dynastin, 1800-tal. | 2 700 SEK |
574 | BRODERI, siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 38 000 SEK |
575 | VAS, brons. Qingdynastin, troligen 1700-tal eller äldre. | 24 000 SEK |
576 | VAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongmärke. | 38 000 SEK |
577 | TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Japan, 1700-tal med poem. | 17 000 SEK |
578 | RAMAR, tre stycken silver. Japan och Kina tidigt 1900-tal. Den större märkt Miyamoto Shoko, Tokyo. | 5 500 SEK |
579 | SILVERBRICKOR, tre stycken. Oidentifierad mästarstämpel, tidigt 1900-tal. | 6 500 SEK |
580 | BORDSGARNITYR, tre delar, silver. Thailand, tidigt 1900-tal. | 42 000 SEK |
581 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Troligen sen Mingdynastin (1368-1644). | 70 000 SEK |
582 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 16/1700-tal. | 18 000 SEK |
583 | KRUKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
584 | SNUSFLASKA, nefrit. Qingdynastin (1664-1912). | 12 000 SEK |
585 | SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal. | 60 000 SEK |
586 | SNUSFLASKA med PROPP. Qingdynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
587 | SNUSFLASKA, rött glas. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
588 | SNUSFLASKA, pekingglas. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
589 | SNUSFLASKA med LOCK, sten. Qingdynastin, omkring 1900. | Återrop |
590 | SNUSFLASKA med LOCK, insidesmålad. Kina, omkring 1900. | Återrop |
591 | DEKORDEL, ben samt FIGURIN, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal. | 2 400 SEK |
592 | OKIMONO trä samt NETSUKE. Japan, Meiji (1868-1912). | 5 500 SEK |
593 | SKÅL, keramik. Korea, Koryo, 1300-tal. | 12 000 SEK |
594 | VAS, brons. Troligen sen Mingdynasti (1368-1644). | 18 000 SEK |
595 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med senare bronsmontering. Celadonfärgad glasyr. | 18 000 SEK |
596 | CREMEKOPPAR med LOCK, 10 stycken, kompaniporslin. Jiaqing (1796-1820). | 8 000 SEK |
597 | ALTARBORD, trä. Qingdynastin. | 6 500 SEK |
598 | BORD/KANG, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal. | 2 000 SEK |
599 | SKÅP, trä. Kina, med infällda porslinsplaketter, tidigt 1900-tal. | 22 000 SEK |
600 | STÄLL med MONTERSKÅP, trä. Sen Qing omkring 1900. | 8 000 SEK |
601 | BORD, trä. Kina, tidigt 1900-tal. | 4 000 SEK |
602 | ASK med LOCK, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |