Arne Jones E1299
182
1234154

MATTA, antik Heris, ca 479-491 x 310-327 cm.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 490 EUR
8 140 - 10 900 USD
Klubbat pris

Terrakottamelerad botten med stor mörkblå medaljong, benvita hörnornament samt polykroma stiliserade blom-, blad- och palmettrankor. Terrakottamelerad huvudbård med arabesk-, blom- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, malskador, ställvis påmålad. Kortsidorna saknar flera knutrader.