Benvit botten med polykroma fåglar, medaljong, hörnornament och palmettslingor. Bred rödmelerad huvudbård med stor blom- och, palmettranka. Signerad Iran-Isfahan -Jalaledin Bakhshi Silkevarp.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och malskador. Långsidor med smärre trampveck.