Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, arabesk- och blomslingor. Bred ljust gråbrun huvudbård med palmett-, blom- och arabeskranka. Yttre sekundärbården med inskription: Isfahan Davari. Varptrådar av silke.
Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador.