Mörkblått bönefält med smal bård av små stiliserade nejlikor. Bönenischen och paneler över och under bönefältet med olika blommor. Bred benvit huvudbård med stora stiliserade blombuketter. Baksidan med etikett: L.B.XIII.
Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, lagad, iknytningar, smärre skador. Något skadade kortsidor.