Förgylld brons. Krönande figur, nedtill drake. Vitemaljerad urtavla märkt "HALEY LONDON" (flertalet urmakare med detta namn i London under 1700-talets slut). Höjd 42, bredd 23 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Senare urverk.