Nr. | Föremål | Klubbat pris |
503 | Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv. | 40 000 SEK |
504 | Gustave (Gustaf) Albert, Hamnen i Dordrecht. | Återrop |
505 | Alfred Wahlberg, Vaxholm i månljus. | 40 000 SEK |
506 | Arvid Johansson, Musselplockare, Frankrike, strandscen från Normandie eller Bretagne. | 42 000 SEK |
507 | WILHELM VON GEGERFELT, olja på duk uppfäst på pannå, signerad W v Gegerfelt. | Återrop |
508 | OKÄND KONSTNÄR, 1600-tal. Den heliga familjen. | 12 000 SEK |
509 | Caravaggio (Michelangelo Merisi da Caravaggio) Hans skola, Törnekröningen. | Återrop |
510 | Paolo de Matteis Tillskriven, Sankt Rochus. | 110 000 SEK |
511 | SEBASTIANO CONCA, hans krets. Uppfodrad duk 96 x 132 cm. Samtida snidad ram. | Återrop |
512 | JEAN FRANCOIS DE TROY, hans krets. Uppfordrad duk 92,5 x 129 cm. | Återrop |
513 | Jakob Björck, Prins Fredrik Adolf, Hertig av Östergötland (1750-1803). | 75 000 SEK |
514 | CARLO CARLONI, Uppfodrad duk 60 x 38 cm. | Återrop |
515 | Johan Gustaf Sandberg, Gustav Vasa stående i en slottsinteriör intill ett draperat bord vilandes ena handen på Vasabibeln. | 38 000 SEK |
516 | Johan Heinrich Wedekindt, "Magnus Gabriel von Köhler" (ca 1692-1740). | 42 000 SEK |
517 | LUCAS VON BREDA DÄ, tillskriven. Uppfodrad duk 79,5 x 64 cm. Samtida ram. | Återrop |
518 | Jakob Björck, Karl XIII som barn. | 20 000 SEK |
519 | David Klöcker Ehrenstrahl, Dam gul klänning. | 36 000 SEK |
520 | Ehrnfried Wahlqvist, Kustlandskap med kungsörnsbo. | Återrop |
521 | Christian Fredrik Swensson, olja på duk, signerad. | Återrop |
522 | Johan Fredrik Höckert, ”Fattigbössan”. | Återrop |
523 | LAURITZ TUXEN, olja på duk, signerad L. Tuxen och daterad 1887. | Återrop |
524 | Carl Wilhelmson, Man i plommonstop. | 22 000 SEK |
525 | Edvard Forsström, ”Flicka i gröngräset”. | Återrop |
526 | ANTONIO ALLEGRI CORREGGIO, hans art. Förstärkt pannå 61 x 48,5 cm. | Återrop |
527 | FLAMLÄNDSK SKOLA, 1600-TAL. Jungfru Maria med Jesusbarnet, Johannes Döparen, Elisabet och Sakarias. | Återrop |
528 | Sebastiano Conca Tillskriven, Jesusbarnet. | Återrop |
529 | FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Sankta Katarina av Alexandria. | 145 000 SEK |
530 | Jacobo Bassano Hans krets, Konungarnas tillbedjan. | Återrop |
531 | FLAMLÄNDSK MÄSTARE, 1600-tal, Maria Magdalena tvättar Kristi fötter. | Återrop |
532 | FRANSK KONSTNÄR, 1700-TAL, Marknadsscen. | Återrop |
533 | JOHN FREDERICK HERRING, SR, signerad. Papp-pannå uppfodrad på duk 54 x 54 cm, Bildyta: 47 cm. | Återrop |
534 | Lars Henning Boman, Stilleben med höna, korv, grönsaker och köksredskap. | 12 000 SEK |
535 | Adolf Ulrik Wertmüller Efter, Ariadne på Naxos. | Återrop |
536 | FERDINAND BOL, hans krets. Parketterad pannå 109 x 91,5 cm. | Återrop |
537 | CHRISTOPH JACOBSZ VAN DER LAMEN, hans krets. Förstärkt pannå 53 x 82 cm. | Återrop |
538 | Hildegard Thorell, Flicka i rött. | Återrop |
539 | Julius Kronberg, Studie av en man. | Återrop |
540 | Hugo Birger, "Ormtjusare". | Återrop |
541 | AUGUST MALMSTRÖM, "Odygd (Ordningens återställande)". | Återrop |
542 | Berta Dorph, Flicka med docka. | 26 000 SEK |
543 | Jeanna Maria Charlotta Bauck, Ängsblommor. | 24 000 SEK |
544 | Michiel van Mierevelt Hans krets, Wilhelm I, prins av Oranien (1533-1684). | 16 000 SEK |
545 | Jacopo Robusti Tintoretto Hans ateljé, Porträtt av en förnäm kvinna. | Återrop |
546 | Angelo Bronzino Hans krets, Cosimo I Medici (1519-1574) med Gyllene skinnets orden. | 38 000 SEK |
547 | Nicolas Eliasz. Pickenoy Tillskriven, Mansporträtt, Aetatis 44 Ao 1636. | Återrop |
548 | AERT DE GELDER, tillskriven. Uppfodrad duk 50 x 38 cm. | Återrop |
549 | Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Mansporträtt, turban och kappa. | 46 000 SEK |
550 | Cornelis Liefrinck II, Kanallandskap med skridskoåkare. | 38 000 SEK |
551 | Sebastiaen Vrancx Hans ateljé, Allegori över vintern. | 22 000 SEK |
552 | Joachim Beuckelaer Hans efterföljd, Fiskmånglerskor. | 27 000 SEK |
553 | JOHANN PHILIPP VON DER SCHLICHTEN, tillskriven. Pannå 39,5 x 68 cm. | Återrop |
554 | Jan Brueghel dy Hans art, Flodlandskap med figurer vid bebyggelse. | 27 000 SEK |
555 | Egbert Lievensz van der Poel Tillskriven, "Eldsvåda om natten i en stad". | 66 000 SEK |
556 | Johan Philip Lemke (Lembke) Tillskriven, Karl XII går över Düna 1701. | 50 000 SEK |
557 | Marten van Valckenborch Hans krets, Galanta sällskap. | 30 000 SEK |
558 | JACQUES COURTOIS KALLAD LE BOURGUIGNON, hans art. Koppar 21 x 27,5 cm. | Återrop |
559 | Gustaf Torshell Tillskriven, Johan von Carleson (?-1750). | 5 000 SEK |
560 | Louis Jean Desprez, Det brinnande fastlagskorset i St Peterskyrkan (Illumination de la Croix de Saint Pierre à Rome). | Återrop |
561 | Michelangelo Buonarroti Efter, Giuliano de' Medici (1453-1478). | Återrop |
562 | Martin Mijtens d.y (van Meytens) Tillskriven, Troligen "Amalia Beata Lewenhaupt" (1726-1810) gift Ramel. | 5 000 SEK |
563 | Francois Boucher Hans art, Lekande keruber. | 20 000 SEK |
564 | Jahn Ekenaes, Familj som fiskar. | 57 000 SEK |
564A | Bruno Liljefors, I havsbandet. | 140 000 SEK |
565 | CARL AUGUST EHRENSVÄRD, Brunt tusch på papper, oidentifierat vattenmärke
14,5 x 27 cm. | Återrop |
566 | Jacob Felländer, "The Second Over That City", 2009. | 65 000 SEK |
567 | Jean-Michel Basquiat Efter, "Hollywood Africans in Front of the Chinese Theater with Footprints of Movie Stars". | Återrop |
568 | Yves Klein, "Untitled Blue Monochrome, (IKB 321)". | 1 650 000 SEK |
569 | VASER med LOCK, två stycken, porslin. Transition, 1700-tal. | 60 000 SEK |
570 | VASER med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal. | 70 000 SEK |
571 | VAS med LOCK, porslin. Transition, Shunzhi (1644-1662). | Återrop |
572 | VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
573 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 42 000 SEK |
574 | RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal. | 46 000 SEK |
575 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 24 000 SEK |
576 | FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 60 000 SEK |
577 | BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
578 | STEMCUP, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 36 000 SEK |
579 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 36 000 SEK |
580 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
581 | VASER, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
582 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 34 000 SEK |
583 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 30 000 SEK |
584 | VAS, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722). | 75 000 SEK |
585 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 95 000 SEK |
586 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 26 000 SEK |
587 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
588 | FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
589 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
590 | MODELL AV SPIS, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr). | 6 000 SEK |
591 | SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Sungdynastin (960-1279). | Återrop |
592 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | Återrop |
593 | SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279). | 8 000 SEK |
594 | SKÅL, keramik, temmoku. Songdynastin (960-1279). | 9 500 SEK |
595 | FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644). | 30 000 SEK |
596 | SKÅL, porslin. Yuan/Mingdynastin. | Återrop |
597 | FAT, ett par, porslin. Mingdynastin med Wanlis märke och period (1572-1619). | 105 000 SEK |
598 | VASER, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
599 | RÖKELSEKAR, blanc de chine/dehua. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
600 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Troligen sen Mingdynasti. | 6 000 SEK |
601 | FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 22 000 SEK |