Nr. | Föremål | Ändringar |
124 | JOSEF LORENZL, figurin / bordslampa, "Odaliske" flintgods, Goldscheider, Wien, modell 5613. | Litet kantnagg på pelaren bakom dansaren. |
220 | Ebba Swedenborg, MATTA, ”Björnar”, reliefflossa, ca 219 x 115 cm, komponerad av Ebba Swedenborg, Södra Kalmar Läns Hemslöjd. | Ebba Swedenborg (1903‑1960). ”Björnar”. Södra Kalmar Läns Hemslöjd. Reliefflossa, |
242 | Harald Elof Notini, taklampor, tre stycken, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal. | The three lamps is in good original condition. The rims has insignificant chips from manufacturing and use. Normal wear and patina. |
286 | Swedish Modern, vägglampor tre stycken, 1940-tal. | En kupa med spricka. |
294 | Axel Einar Hjorth, tillskriven, karmstol, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal. | Armlän medlagning/ armrest with repair. |
311 | Nils Fougstedt, skrin, modell A 810, Firma Svenskt Tenn 1929. | Det övre dekorornamentet med senare lödning. |
321 | Harald Elof Notini, golvarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal. | Glasskivan under skärmen sannolikt ersatt.
The glass dish under the shade is probably replaced. |
541 | Carl Kylberg, Solnedgång. | Olja på duk uppklistrad på pannå. |
547 | Auguste Herbin, Studie till "Jazz". | Inköpt på Galleri Boibrino, Stockholm på 1980-talet. |