Kan inte nå servern
529
1147261

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
4 500 000 - 5 000 000 SEK
399 000 - 444 000 EUR
417 000 - 463 000 USD
Klubbat pris
4 500 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

"Badstranden"

Signerad Leander Engström och daterad 1920. Duk 88,5 x 125 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.
Inköpt på 60/70-talet därefter i privat samling.

Utställningar

Riksförbundet för bildande konst, "Nordiskt Måleri", Vandringsutställning nr 15, 1938-39, kat nr 4.
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Leander Engström, Minnesutställning", 1928, kat nr 90, (utställd som "Badande", Tillhör Fritzes kungl. hovbokhandel").

Övrig information

"Expressionistutställningen" 1918 på Liljevalchs konsthall i Stockholm blev en fantastisk manifestation för modernismen och expressionismen, men också för Leander Engström, Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén. Familjerna Grünewald och Engström hade länge umgåtts, ställt ut tillsammans och följt varandra sedan tiden vid Matisseakademien i Paris. Utställningssalarna på Liljevalchs fylldes av tätt hängande måleri, flödande av djärva färger i oväntade kombinationer. De tre unga konstnärerna, som av konstskribenterna utmålades som radikaler och bolsjeviker, ville bryta sig loss från det naturalistiska måleriet och finna sitt eget uttryck. Konstnärerna kämpade samtidigt för rätten att få uttrycka sig på sina egna villkor. Anders Wahlgren förklarar i sin text, i Liljevalchs katalog från 2008, hur denna tid präglades av revolutionen i Ryssland 1917 och att det inte var ovanligt att man i kulturkretsar jämställde konst med politik. Kritiken av de tre expressionisterna lät inte vänta på sig, men trots kritikerstormen strömmade en nyfiken publik till - och modernismens genombrott i Sverige var ett faktum. Engström, Grünewald och Hjertén fortsatte att måla på sitt personliga och radikala sätt och nådde ut till en allt större publik.

Auktionens målning ”Badstranden” utfördes 1920, ett par år efter utställningen på Liljevalchs konsthall och samma år som Engström reste till Italien med konstkritikern Ragnar Hoppe. Familjen med hustrun Maria och tvillingarna Tord och Kjell skulle komma att flytta med till Florens året därpå och hans måleri gick in i en ny fas påverkad både av de italienska mästarna och konstinriktningen ”den nya sakligheten”.
”Badstranden” är som en minnesbild, kanske av en sommardag med Maria och sönerna innan resan gick till Italien. Motivet med familjen är ovanligt för konstnären, i samklang med Hjertén och Grünewald skildrar Leander Engström ett vardagsmotiv i starka färger, bearbetat och frigjort från detaljer. Perspektivet är för tiden överraskande med de två kvinnorna i närbild i förgrunden samtidigt som den lekande pojken och ekan ses ur ett fågelperspektiv. Linjerna är svepande, förstärkta i kropparnas konturer och i baddräktens mönster. Samtidigt går en tydlig rak linje diagonalt genom motivet och delar upp den i ett kallt och ett varmt fält. Leander Engströms karakteristiska kallgröna färg dominerar och länkar samtidigt samman de två delarna genom att återkomma i den liggande kvinnans klänning och i skuggningarna i den sittande kvinnans ansikte.
”Badstranden” ställdes ut på vandringsutställningen "Nordisk Måleri", Riksförbundet för bildande konst, 1938-39, med katalognummer 4.
Foto: Leander med tvillingarna Tord och Kjell 1920 (Ur Liljevalchs konsthall katalog 2008:477)

Konstnär

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.

Läs mer