MATTA, "Skärgårdsmattan", tät rya, ca 266,5 x 185,5 cm, signerad AB MMF KM
(AB Märta Måås-Fjetterström, Kaisa Melanton). Komponerad 1974.
Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar.
Jämför Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, text och plansch sid 16-17; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 175.
Kaisa Melanton var Sveriges första professor i Textil konst. Hon blev konstnärlig ledare för ateljén Märta Måås-Fjetterström AB 1970–1975.