"Utsikt över Gustaf Adolfs torg med slottet"
Olja på papp-pannå 17,5 x 26,5 cm. A tergo med påskrift: "Målad af Carl Skånberg och Ernst Josephson den 9 Oktober 1880 från Rydbergs Café".
Fru Ellen Skånberg-Gyllensvärd (Carl Skånbergs änka); privat samling.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson. Minnesutställning", 1951, kat nr 125 (felaktigt katalogiserad som akvarell).
Viggo Loos, "Carl Skånberg", 1947, upptagen i katalogen sid 376 som nr 247.
Katalognumret, vilket fångar vyn från dåvarande Rydbergs Café, utfördes enligt utsago av Richard Bergh tillsammans med Ernst Josephson.