Kan inte nå servern

Modern Art + Design 612

 
603 föremål
339. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
339. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
359. FRITZ HANSEN, fåtöljer ett par, modell 1518 B, 1940-tal.
359. FRITZ HANSEN, fåtöljer ett par, modell 1518 B, 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
581. Marc Chagall, "Ombre et Lumière".
581. Marc Chagall, "Ombre et Lumière".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
18. BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.
18. BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
340. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
340. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
598. Joan Miró Efter, "Femmes, oiseaux, étoile".
598. Joan Miró Efter, "Femmes, oiseaux, étoile".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
603. Pablo Picasso, "Tête d'Homme barbu" ur Sable mouvant - Pierre Reverdy.
603. Pablo Picasso, "Tête d'Homme barbu" ur Sable mouvant - Pierre Reverdy.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
604. Pablo Picasso, "Peintre et modèle accoudé" ur: Sable mouvant - Pierre Reverdy.
604. Pablo Picasso, "Peintre et modèle accoudé" ur: Sable mouvant - Pierre Reverdy.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
605. Pablo Picasso, "Le Sculpteur" ur: Sable Mouvant - Pierre Reverdy.
605. Pablo Picasso, "Le Sculpteur" ur: Sable Mouvant - Pierre Reverdy.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
552. Erik Olson, "Familjens husaltare (TV-komedin går)".
552. Erik Olson, "Familjens husaltare (TV-komedin går)".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
70. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.
70. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
28. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
28. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
394. Gösta Adrian-Nilsson, Ishockeyspelare.
394. Gösta Adrian-Nilsson, Ishockeyspelare.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
391. Lynn Chadwick, Sittande par.
391. Lynn Chadwick, Sittande par.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
526. Jean Cocteau, Två figurer i profil.
526. Jean Cocteau, Två figurer i profil.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
496. Albert Johansson, "Fysionomik nr 16".
496. Albert Johansson, "Fysionomik nr 16".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.
98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
47. Dale Patrick Chihuly, skulptur, Seattle, USA 1989.
47. Dale Patrick Chihuly, skulptur, Seattle, USA 1989.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
452. John Jon-And, "Pojke med äpple - I lekvrån".
452. John Jon-And, "Pojke med äpple - I lekvrån".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
228. Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 243 x 172 cm, signerad AÖ.
228. Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 243 x 172 cm, signerad AÖ.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
577. Hans Bellmer, "Petit traité de morale" (10).
577. Hans Bellmer, "Petit traité de morale" (10).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
259. SWEDISH GRACE, skåp, 1920-30-tal.
259. SWEDISH GRACE, skåp, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
274. SWEDISH GRACE, konsolbord, 2 stycken, Sverige 1920-30-tal.
274. SWEDISH GRACE, konsolbord, 2 stycken, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
269. SWEDISH GRACE, takarmatur, 1930-tal.
269. SWEDISH GRACE, takarmatur, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
592. Henri Matisse, "Josette Gris, Jeune Marin".
592. Henri Matisse, "Josette Gris, Jeune Marin".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
346. SCANDINAVIAN MODERN, fåtöljer, 3 st, 1900-talets mitt.
346. SCANDINAVIAN MODERN, fåtöljer, 3 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
37. Adolf Beckert, vas, Loetz, 1908-1909, modell 5773.
37. Adolf Beckert, vas, Loetz, 1908-1909, modell 5773.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
347. P.I. LANGLOS, soffa, Norge, 1940-50-tal.
347. P.I. LANGLOS, soffa, Norge, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
355. Carl Malmsten, bord, Sverige 1940-tal.
355. Carl Malmsten, bord, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
239. SWEDISH GRACE, byrå, 1920-30-tal.
239. SWEDISH GRACE, byrå, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
242. Gunnar Asplund, stol, för Karlshamns Realskola 1915-16.
242. Gunnar Asplund, stol, för Karlshamns Realskola 1915-16.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
56. Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
56. Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
539. Endre Nemes, "Bud från fjärran".
539. Endre Nemes, "Bud från fjärran".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Ingeborg Lundin, vas, Ariel, "Ansikten", Orrefors 1975.
6. Ingeborg Lundin, vas, Ariel, "Ansikten", Orrefors 1975.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
104. Birger Kaipiainen, tebord, Arabia, 1940-tal.
104. Birger Kaipiainen, tebord, Arabia, 1940-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.
7. Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
42. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
144. Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1971, sterling.
144. Wiwen Nilsson, skål, "Kungaskålen", Lund 1971, sterling.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
329. Josef Frank, stolar, 5 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2229, 1940-50-tal.
329. Josef Frank, stolar, 5 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2229, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
504. Manne Östlund, "Monument".
504. Manne Östlund, "Monument".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. Tor Hörlin, skåp, Swedish Grace 1920.
243. Tor Hörlin, skåp, Swedish Grace 1920.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
499. Eric H Olson, "Komposition".
499. Eric H Olson, "Komposition".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
164. Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, design nr 88.
164. Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, design nr 88.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
404. Jules Schyl, Blomsterprakt.
404. Jules Schyl, Blomsterprakt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
143. Wiwen Nilsson, bricka, sterling, Lund 1961.
143. Wiwen Nilsson, bricka, sterling, Lund 1961.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
88. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
88. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. Fernandez Arman, "Double chassis".
565. Fernandez Arman, "Double chassis".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
16. Ann Wolff, "Manteln", blyinfattat bildfönster, Transjö 1988.
16. Ann Wolff, "Manteln", blyinfattat bildfönster, Transjö 1988.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
588. Lucio Fontana, "Concetto Spaziale".
588. Lucio Fontana, "Concetto Spaziale".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
256. Simon Gate, skål med underfat, Orrefors 1924, modell 147.
256. Simon Gate, skål med underfat, Orrefors 1924, modell 147.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
69. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
514. Miguel Ortiz Berrocal, "Goliath (Opus 114)".
514. Miguel Ortiz Berrocal, "Goliath (Opus 114)".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
567. Helmut Middendorf, "Blue fighther".
567. Helmut Middendorf, "Blue fighther".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Kontakteffekt".
388. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Kontakteffekt".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
326. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.
326. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.
Klubbat pris 
44 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling, delvis förgylld.
132. Wiwen Nilsson, skål, Lund 1945, sterling, delvis förgylld.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
3. Edvin Öhrström, vas, Ariel, nr 502, Orrefors 1948.
3. Edvin Öhrström, vas, Ariel, nr 502, Orrefors 1948.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
44. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
44. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
101. Michael Schilkin, väggskulptur / mask, Arabia, Finland 1930-50-tal.
101. Michael Schilkin, väggskulptur / mask, Arabia, Finland 1930-50-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
393. Gösta Adrian-Nilsson, Sjöman.
393. Gösta Adrian-Nilsson, Sjöman.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
534. Bror Hjorth, "Tiger".
534. Bror Hjorth, "Tiger".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

199A. Karl XII, plåtmynt, 1 daler silvermynt, Avesta 1717.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
20 000
 
SEK
ditt bud
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK